بهترین روش کاشت مو

کاشت مو روش جراحی موفقیت‌آمیزی است که می‌تواند مشکل افراد زیادی که از کچلی یا کم مویی خود رنج می‌برند را برطرف کند. گاهی نتایج حاصل از این کار در افراد آن‌قدر طبیعی و شگفت‌انگیز است که حتی خود فرد یا نزدیک‌ترین اطرافیان او نیز به یاد نمی‌آورند که وضعیت موی سر او پیش از کاشت چطور بوده است؟! این موضوع نشان می‌دهد که کاشت مو تا چه اندازه می‌تواند عمل موفقیت‌آمیزی باشد و اعتماد به نفس افراد را به آن‌ها بازگرداند.

کاشت مو

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک روش جراحی است در این روش متخصصان مقاوم‌ترین فولیکول‌های مو در برابر ریزش را از حاصل‌خیزترین قسمت سر انتخاب می‌کنند. این فولیکول‌ها که به آن‌ها فولیکول‌های اهدایی گفته می‌شود را بر اساس نیاز بیمار روی قسمت‌های کم پشت‌تر یا نواحی بدون مو کاشته می‌شوند. به دلیل این‌که فولیکول‌های اهدایی برای سر خود فرد بوده و کاملاً زنده و طبیعی هستند. پس از مدت زمان کوتاهی شروع به رشد می‌کنند پیشرفت‌های زیادی در زمینه کاشت موی طبیعی در دنیا انجام شده است عمل کاشت فولیکول از ابتدا به این شکل نبوده و در این سطح انجام نمی‌شده است اما امروز سطح موفقیت کاشت موی طبیعی بسیار بالا است. این روش بسیار پیشرفته‌ای در حوزه جراحی زیبایی محسوب می‌شود.

مزایای کاشت مو

مزایای کاشت موی طبیعی به نسبت سایر روش‌های ترمیم موی سر چیست؟

نتیجه کاشت مو داشتن ظاهری زیبا با موهای کاملاً طبیعی است بعید است. کسی بتواند موی طبیعی را از موی کاشته شده تشخیص دهد حتی یک آرایشگر حرفه‌ای که به واسطه شغلش سال‌ها با موی سر مردم سروکار داشته است نکته حائز اهمیت دیگری که در مورد کاشت مو باید به آن توجه داشت بدون عارضه بودن این عمل است یعنی فرد پس از پایان فرآیند کاشت مو، بدون خونریزی یا درد شدید به خانه می‌رود سپس دوران نقاهت این عمل را در شرایطی که مشغول انجام دادن کارهای روزمره و عادی خود است، سپری می‌کند

مزیت مهم دیگری که کاشت مو به نسبت سایر روش‌های ترمیم موی سر دارد این است که مراقبت از موی کاشته شده اصلاً کار دشواری نیست افراد به همان شیوه‌ای که قبلاً موهای سر خود را می‌شسته‌اند باید موهای کاشته شده را بشویند در واقع موی کاشته شده به هیچ نوع شامپو، تونیک یا داروی خاصی به منظور مراقبت نیاز ندارد بنابراین کاشت مو مانند استفاده از کلاه گیس یا سایر روش‌های ترمیمی هیچ دردسری نخواهد داشت.

 

کاشت موی سر کجا و توسط چه کسی باید انجام شود؟

کاشت مو باید در یک کلینیک مجهز و تحت نظر یک متخصص چیره‌دست پوست و مو انجام شود. واضح است که دست‌یابی به نتیجه موفقیت‌آمیز بستگی زیادی به مهارت پزشکی دارد که عمل کاشت مو را انجام می‌دهد.
پزشکان و متخصصان پوست و مو افرادی هستند که انسان‌ها به دانش آن‌ها در زمینه زیبایی پوست و موی خود نیاز دارند. بنابراین باید هنگام انتخاب کلینیک زیبایی و پزشکی که قرار است کار کاشت مو به او سپرده شود به‌اندازه کافی دقت کرده و وسواس به خرج داد.
پزشکی که کار کاشت مو را انجام می‌دهد در قدم نخست باید مشکل ریزش مو و دلایل مختلف آن را در هر فرد به‌دقت بررسی کرده و تشخیص دهد. همچنین باید به افراد با دلایل مستدل بگوید که آیا آن‌ها کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند یا خیر؟!
در ضمن باید در کار کاشت مو به‌اندازه کافی زبردست و ماهر باشد. یعنی بتواند به‌درستی محل برداشت فولیکول‌های اهدایی را  تعیین کند. همچنین کار کاشت را منظم و بدون ایراد انجام دهد.

کاندید کاشت مو

چه کسانی کاندید کاشت مو هستند؟

مردان و زنان از هر نژادی می‌توانند کاندید مناسبی برای کاشت مو باشند. البته برای کاشت مو به دو فاکتور اصلی نیاز است :

 • فرد باید به اندازه کافی موی سالم روی سر خود داشته باشد که بتوان از فولیکول آن‌ها برای کاشت استفاده کرد.
 • پوست سر باید در ناحیه بدون مو حتما قدرت رشد موی کاشته شده را داشته باشد.

تشخیص وجود این دو فاکتور با پزشک متخصصی است که کار کاشت مو را انجام می‌دهد. پزشکان در نخستین جلسه ویزیت با معاینه دقیق سر می‌تواند میزان آمادگی فرد برای کاشت مو را به او اعلام کنند.

آزمایش‌های لازم پیش از کاشت موی سر

ممکن است متخصص پوست و مو به‌منظور تشخیص دلیل ریزش شدید موی سر برای بیمار یک آزمایش خون تجویز کند. بدینوسلیه پزشک می‌تواند مواردی که ممکن است در بدن فرد باعث ریزش مو شده باشند را تشخیص داده و در صورت نیاز آن‌ها را درمان کند.
برخی از بیماران برای تشخیص دقیق علت ریزش موی سر به روشی به نام بیوپسی پوست سر نیاز دارند. این کار به‌راحتی توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام می‌شود.
به هر حال پس از انجام این آزمایش‌ها پزشک می‌تواند به بیمار بگوید که آیا کاندید مناسبی برای کاشت مو هست یا خیر؟! همچنین می‌تواند بگوید که نتیجه‌ حاصل از این کارچطور خواهد بود.
ممکن است آنچه پزشک به‌عنوان نتیجه نهایی به بیمار اطلاع می‌دهد خیلی بالاتر از حد توقع او باشد. البته در برخی از مواقع به دلیل پاره‌ای از دلایل مانند قدرت کم فولیکول‌های اهدایی، ممکن است نتیجه دقیقاً مطابق با سطح انتظارات بیمار نباشد. که البته هر چه هست قطعاً از وضعیت فعلی موی سر او با وجود کم پشتی شدید یا کچلی خیلی بهتر خواهد بود.

حین کاشت مو

در حین کاشت مو چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

به طور معمول عمل کاشت مو چیزی بین ۴ تا ۸ ساعت به طول می‌انجامد. اغلب بیماران در حین کاشت مو کاملاً هوشیار هستند. البته پیش از آغاز عمل کاشت مو داروی بی‌حسی به پوست سر تزریق می‌شود تا افراد هیچ دردی را در حین کاشت حس نکنند. برخی از بیماران که در چنین موقعیت‌هایی دچار استرس شدید می‌شوند، می‌توانند آرام‌بخش ملایم مصرف کنند تا پروسه جراحی با آرامش بیشتری سپری شود.

کاشت مو به دو روش انجام می‌شود.

 • پیوند واحد فولیکولار یا Follicular unit transplantation که به اختصار به آن FUT گفته می‌شود.
 • استخراج واحد فولیکولی یا Follicular unit extraction که به اختصار به آن FUE گفته می‌شود.

 

پیوند واحد فولیکولار یا FUT

در روش FUT که گاهی به آن FUSS نیز گفته می‌شود، جراح مراحل زیر را دنبال می‌کند:

 • پس از بی‌حس شدن پوست سر به کمک یک چاقوی جراحی یک تکه از پوست سر که معمولاً در پشت سر قرار دارد، بریده می‌شود. به طور معمول طول نوار بریده شده بین ۶ تا ۱۰ اینچ است و از گوش چپ تا گوش راست بریده می‌شود.
 • ناحیه بریده شده از پشت سر بلافاصله توسط جراح یا دستیاران او بخیه زده می‌شود.
 • نوار بریده شده از پوست سر توسط دستیاران جراح به کمک چاقوی مخصوصی به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شود. ممکن است یک نوار از پوست سر به ۲ هزار قطعه مختلف تقسیم شود. شاید در برخی از این قسمت‌ها فقط یک تار مو برای پیوند وجود داشته باشد اما همان هم با ارزش است.
 • جراح به کمک چاقو یا سوزن مخصوص در محلی که باید کاشت مو انجام شود، برش ایجاد می‌کند.
 • سپس موهایی که از پوست سر جدا شده است را در ناحیه جدید قرار می‌دهد به این کار پیوند زدن گفته می‌شود.
 • سپس محل کاشت مو را بانداژ می‌کند.

استخراج واحد فولیکولی یا FUE

مراحل عمل کاشت مو به روش FUE به صورت زیر است:

 • ابتدا موهای پشت سر بیمار به شیوه خاصی تراشیده می‌شود.
 • سپس جراح فولیکول‌های قسمت تراشیده شده را به دقت از پوست سر خارج می‌کند.
 • همانند روش FUT، جراح سوراخ های کوچکی در پوست سر بیمار ایجاد کرده و پیازهای مو یا همان فولیکول‌های استخراج شده را در سوراخ‌ها پیوند می‌زند.
 • سپس مناطق جراحی شده را با گاز استریل پوشانده و آن‌ها را بانداژ می‌کند.

روش FUE یک مزیت مهم به نسبت روش FUT دارد و آن این است که چون در FUE پوست سر برش نمی‌خورد، بنابراین دوره نقاهت این روش کوتاه‌تر بوده و بیمار عوارض پس از عمل کمتری را تجربه خواهد کرد.

دوره نقاهت عمل کاشت مو

دوره نقاهت عمل کاشت مو چقدر و چگونه خواهد بود؟

بسته به این‌که پزشک عمل FUE را انجام داده باشد یا FUT، دوره نقاهت پس از انجام این کار متفاوت خواهد بود. اما این زمان بین چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد. به هر حال بیمار پس از پایان پروسه کاشت به منزل خواهد رفت.
پس از عمل کاشت مو، سر کمی متورم خواهد بود. این تورم بعد از برداشتن باند در روزهای نخستین بعد از پیوند ممکن است کمی نگران کننده باشد. اما هیچ مشکلی وجود ندارد.
وجود احساس درد در ناحیه پیوند امری طبیعی است. بنابراین دکتر به بیمار اجازه می‌دهد که طی چند روز آینده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن استفاده کند. همچنین آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت و داروهای ضد التهاب نیز تجویز خواهد کرد.

مراقبت از مو بعد از  کاشت:

 • از شستشوی سر تا چند روز بعد از عمل جراحی خودداری کنید.
 • در چند هفته نخست پس از کاشت مو، فقط از شامپوهای ملایم برای شستشوی سر استفاده شود.
 • حداقل تا ۳ هفته بعد از کاشت مو از برس‌ استفاده نکنید.
 • از کلاه یا هیچ پوشاننده سری استفاده نشود، مگر این‌که پزشک آن را بدون مشکل تشخیص دهد.
 • بهتر است حداقل تا ۱ هفته پس از انجام عمل کاشت مو بیمار فعالیت بدنی سنگین مانند ورزش کردن نداشته باشد.

 

چه زمانی نتیجه کاشت مو قابل مشاهده است؟

اکثر بیماران ظرف مدت ۶ تا ۹ ماه نتیجه کاشت موی سر خود را خواهند دید. در برخی از مواقع ممکن است افراد پس از ۱۲ ماه شاهد نتیجه کاشت موی خود باشند.
این یک رویداد کاملاً طبیعی است. همچنین پس از گذشت سه ماه از کاشت مو از نظر ضخامت بسیار نازک و از نظر مقاومت بسیار شکننده و ضعیف هستند. این هم یک مسئله طبیعی است.

 

آیا برای حفظ نتیجه کاشت مو باید دارو مصرف کرد؟

ممکن است تجویز دارو بعد از کاشت مو  توسط پزشک انجام شود که این داروها اغلب به منظور کاهش ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرند. چراکه ریزش و کم پشتی مو حتی از پس از کاشت مو نیز ممکن است ادامه داشته باشد. دارو می‌تواند از ریزش و کم‌پشت شدن موهای جدید جلوگیری کرده یا سرعت روند آن را کاهش دهد. به هر حال با مصرف داروهای خاصی که پزشک پس از کاشت تجویز می‌کند می‌توان نتایج رضایت بخش حاصل از کاشت مو را تا سال‌های طولانی‌تری حفظ کرد.

انتخاب کلینیک زیبایی

چرا کلینیک زیبایی اکسیر انتخاب خوبی برای انجام عمل کاشت مو است؟

انتخاب کلینیک زیبایی اکسیر برای انجام عمل کاشت مو یک انتخاب هوشمندانه است. چراکه اولاً این مرکز یکی از حاذق‌ترین تیم‌های پزشکان و دستیاران کاشت مو را در اختیار دارد. افرادی که به شدت می‌توان به دانش و تخصص آن‌ها در زمینه کاشت مو تکیه کرد.
کلینیک زیبایی اکسیر شهرت و خوش نامی خود را در زمینه کاشت مو مدیون همین کادر پزشکی و متخصصان کاشت مو است.
دلیل دیگری که سبب می‌شود کلینیک اکسیر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاشت مو باشد تجهیزات مدرن و کامل این مرکز است. بنابراین اگر تصمیم خود را برای کاشت مو گرفته‌اید و فقط در مورد انتخاب کلینیکی که باید این کار را در آن انجام دهید تردید دارید، فقط یک جلسه با پزشکان پوست و موی اکسیر ملاقات کنید.

تمام اعضای کادر زیبایی کلینیک اکسیر بیشتر از خود شما برای زیبایی چهره و بازیابی اعتماد به نفس شما ارزش قائل هستند.

نمونه کاشت مو
نمونه کاشت مو
بعد
نمونه کاشت مو
قبل
نتیجه کاشت مو طبیعی

نمونه کاشت مو
نمونه کاشت مو
بعد
نمونه کاشت مو
قبل
نتیجه کاشت مو طبیعی


برای مشاهده خدمات کلینیک اکسیر کلیک کنید

سوالات متداول کاشت مو

کاشت مو به چه صورت انجام می‌شود؟

 • کاشت مو بدون جراحی و به صورت بی حسی موضعی انجام می‌شود، تنها در برخی موارد برای برداشت مو نیاز به جراحی می‌باشد.

کاشت مو به بقیه موهای آسیب می‌رساند؟

 • کاشت مو بدون آسیب به بقیه موها می‌باشد.

آیا افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند می‌توانند مزوتراپی انجام دهند؟

 • بله مزوتراپی باعث تقویت کاشت مو می‌شود و روند کاشت را بهبود می‌بخشد.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی و یا رزرو نوبت، فرم زیر را پر کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]