آنالیز بدن

آنالیز بدن کاربردهای متفاوتی دارد به عنوان مثال به تعداد انسان‌های روی زمین، بدن‌های متفاوت با آناتومی و خصوصیات مختلف وجود دارد. بدون شناخت دقیق این ویژگی‌ها هرگز نمی‌توان مطمئن بود که یک برنامه ورزشی یا غذایی برای دست‌یابی به تناسب اندام و کاهش وزن مؤثر عمل می‌کند. همچنین به دلیل همین خصوصیات منحصر به فرد است که هیچ برنامه غذایی یا ورزشی یکسانی روی دو فرد متفاوت، نتیجه یکسان نمی‌دهد.

اغلب افراد وقتی تصمیم می‌گیرند وزن کم کنند فقط یک‌بار روی وزنه می‌روند. سپس به نسبت قدشان، میزان اضافه وزنی که دارند را محاسبه می‌کنند. و در نهایت بر اساس عدد به دست آمده برنامه کاهش وزن خود را آغاز می‌کنند. این در حالی است که دانستن میزان اضافه وزن به تنهایی کافی نیست.

"</p

مهم است که فرد دقیقاً بداند درصد چربی‌ بدن او به نسبت حجم عضلاتش چقدر است. یا این‌که چه میزان آب در بدن او وجود دارد. BMI یا شاخص توده بدنی اطلاعات دیگری است که دانستن آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شاخص وزن ماهیچه‌ای، میزان متابولیسم پایه، نسبت دور کمر به باسن، میزان کالری مصرفی و حتی معضلاتی نظیر مقاومت انسولینی هم اطلاعاتی هستند که دانستن آن‌ها برای آغاز برنامه ورزشی یا رژیم غذایی به منظور کاهش وزن، دست‌یابی به سلامت فیزیکی و تناسب اندام اهمیت بالایی دارند.

اما چطور می‌توان اطلاعات به این مهمی را از بدن استخراج و سپس تحلیل کرد؟

 

آنالیز ترکیبات بدن Body composition، روشی برای شناخت دقیق ویژگی‌های بدن

به دست آوردن اطلاعات مهم از ویژگی‌های بدن افراد به شیوه‌ای‌ بسیار ساده و در دسترس امکان‌پذیر است. به این کار آنالیز بدن گفته می‌شود.

 

آنالیز ترکیبات بدن Body composition

 

اکنون برخی از کلینیک‌های زیبایی و تناسب اندام پیشرفته، مجهز به دستگاه‌هایی با نام Body Analyzer یا آنالیز کننده بدن هستند. این دستگاه‌ها قادرند در مدت زمان کوتاهی تمام ویژگی‌های مهم و اساسی بدن افراد را دریافت کرده و این اطلاعات را تحلیل کنند.

اطلاعات به دست آمده از دستگاه‌های آنالیز بدن نه تنها به خود فرد کمک می‌کنند که با شناخت ویژگی‌های بدنش از آن انتظار معقولی برای همکاری در پروسه کاهش وزن داشته باشد، بلکه برای پزشکان یا متخصصینی که قرار است برنامه غذایی تنظیم کنند هم مهم هستند. آن‌ها با تکیه بر این اطلاعات است که می‌توانند رژیمی را تدوین کنند که درست بر اساس ویژگی‌های بدن فرد بوده و به همین دلیل تأثیر بیشتری روی کاهش وزن او می‌گذارد.

اگر دانش استفاده از اطلاعات این دستگاه در مربیان ورزشی وجود داشته باشد، آن‌ها هم می‌توانند با در نظر گرفتن این اطلاعات برنامه ورزشی مؤثرتری برای افراد تنظیم کنند.

اما آنالیز بدن تنها برای شروع برنامه ورزشی یا رژیم غذایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بسیاری از افراد بعد از مدت زمان مشخصی که از برنامه ورزش یا رژیم غذایی‌شان گذشت، اقدام به آنالیز بدن خود می‌کنند تا ببینند آیا مسیری که برای کاهش وزن در پیش گرفته‌اند درست بوده و منجر به کاهش وزن اصولی در آن‌ها شده است یا خیر؟

جالب است بدانید اطلاعات حاصل از دستگاه آنالیز بدن حتی به ورزشکاران حرفه‌ای در ارزیابی روند پیشرفتشان در عضله‌سازی کمک می‌کند.

 

"دستگاه‌

 

دستگاه‌ آنالیز بدن Body composition چطور کار می‌کند؟

روند استفاده از این دستگاه  به این صورت است که فرد باید با لباس‌های بسیار کم و بدون کفش روی آن بایستد. سپس دستگیره‌های دستگاه آنالیز بدن را گرفته و  شست هر دو دست خود را روی سنسور دستگیره‌ها قرار دهد. بعد از اعلام آمادگی از جانب فرد، متصدی، دستگاه آنالیز بدن آن را راه اندازی می‌کند.

سنسورهای زیر پایی و آن‌هایی که زیر شست دست‌ها قرار دارند از امپدانس بیوالکتریک استفاده می‌کنند. هنگامی که فرد روی دستگاه  قرار دارد، یک جریان الکتریکی بسیار ضعیف، که به سختی توسط فرد حس می‌شود، از بدن او عبور می‌‌کند. عبور این جریان که ورود آن از یک پا آغاز شده و از پای دیگر خارج می‌شود، کمک می‌کند که دستگاه آنالیز بدن اطلاعات بسیار مهمی را از بدن فرد دریافت کند.

 

"اطلاعاتی

 

چه اطلاعاتی از دستگاه آنالیز بدن به دست می‌آید؟

بخش مهمی از این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شود:

 • وزن توده چربی
 • توده عضلانی
 • ساختار اسکلتی
 • BMI
 • درصد چربی بدن
 • درصد آب درون سلولی و آب برون سلولی
 • شاخص وزن ماهیچه‌ای نرم
 • میزان متابولیسم پایه‌ای
 • نسبت دور کمر به باسن
 • مقدار اضافه وزن
 • مقدار وزن ایده‌آل
 • میزان تناسب دست چپ و راست و پای چپ و راست از نظر چربی و عضله
 • میزان کالری مصرفی
 • و …

نمونه گزارش آنالیز بدن

"نمونه

این‌ها فقط بخشی از اطلاعاتی است که این دستگاه قادر به استخراج و تحلیل آن‌ها است. اطلاعات بسیار مهمی که دانستن آن‌ها نقش بسیار مهمی در هموارتر کردن مسیر لاغری و تناسب اندام ایفا می‌کنند.

آشنایی با دستگاه آنالیز بدن InBody

تنوع مدل در این دستگاه‌ها خیلی زیاد نیست. بی‌تردید در میان همین موارد محدود هم InBody بهترین است.

این دستگاه نه تنها قادر است اطلاعاتی را در خصوص حجم چربی، عضلات، اسکلت و آب بدن به دست آورده و تحلیل کند، بلکه ریز فاکتورهایی نظیر میزان پروتئین و مواد معدنی، که ارتباط مستقیمی با وضعیت جسمی و سلامت بدن دارند نیز توسط این دستگاه قابل اندازه‌گیری است.

InBody قادر به بررسی مستقیم همه قطعات بدن و اندازه گیری چند فرکانسی است. به همین دلیل است که این دستگاه می‌تواند دید بسیار کاملی از وضعیت تعادلی بدن ارائه کند.

آنچه دستگاه Inbody به عنوان اطلاعات جزئی و دقیق از بدن استخراج می‌کند به صورت دسته‌بندی شده روی کاغذ چاپ می‌شود. بنابراین افراد می‌توانند نتایج حاصل از آنالیز بدن خودشان را برای تحلیل و بررسی دقیق‌تر پیش پزشک، متخصص تغذیه یا مربی ورزشی مورد نظر خود ببرند.

 

"Inbody

 

چرا Inbody بهترین دستگاه آنالیز بدن در دنیا است؟

دستگاه آنالیز بدن Inbody تولید کارخانه‌ای با همین نام در کشور کره جنوبی است. این کمپانی مطرح‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های آنالیز بدن در دنیاست. محصولات این کارخانه تاییدیه معتبرترین مراجع بین‌المللی دنیا، نظیر FDA آمریکا و Medical CE سطح اول اروپا را کسب کرده‌اند. همچنین کمپانی inbody دارای دفاتر مرکزی در کشورهای مطرحی همچون آمریکا، ژاپن و چین است که نشان می‌دهد این کارخانه از چه  اعتبار و قدرتی برخوردار است.

دستگاه Inbody دقیق‌ترین نتایج آنالیز بدن را ارائه می‌کند. چون این دستگاه برای ترکیب سنجی بخش بخش اندام‌های بدن از چند فرکانس مختلف استفاده کرده و هر بخش را به طور مستقیم آنالیز می‌کند.

Inbody  با تکیه بر روش BIA که مبتنی بر اندازه‌گیری مستقیم و بخش بخش اندام‌های بدن است، قادر است تا میزان امپدانس الکتریکی را برای قسمت‌های مختلف بدن از جمله ناحیه بالا تنه، که در ترکیب سنجی و آنالیز بدن از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، اندازه‌گیری کند. این اندازه‌گیری به دقیق‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. اطلاعات حاصل از آن کاملاً قابل استناد بوده و به دور از هر تخمین تجربی است.

مقالات متعددی در ژورنال‌های معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده‌اند که در همه آن‌ها موضوع دقت فوق‌العاده و تطابق بالای نتایج حاصل از آنالیز بدن دستگاه  Inbody با استانداردهای طلایی ترکیب سنجی به اثبات رسیده است.

به این ترتیب می‌توان این‌طور گفت که استفاده از آنالیز بدن با این بادی نه تنها به درد کسانی می‌خورد که تمایل دارند به شیوه‌ای کاملاً اصولی و پس از شناخت ویژگی‌های بدن خود وزن کم کنند، بلکه برای افرادی که با اهداف مختلفی از جمله:

 • ورزش حرفه‌ای
 • رعایت برنامه غذایی
 • بازتوانی
 • ارتوپدی
 • نفرولوژی
 • مراقبت‌های ویژه
 • چکاپ سلامتی
 • جراحی چاقی
 • پزشکی ورزشی
 • و..

نیاز به آنالیز بدن دارند نیز کاربرد دارد.

 

"کلینیک

 

کلینیک زیبایی اکسیر، مجموعه‌ای مجهز به بهترین دستگاه آنالیز بدن

صحت اطلاعات به دست آمده از آنالیز بدن مورد تائید کارشناسان یا پزشکان متخصص میباشد . اهمیت این اطلاعات بسیار بالا است. به همین دلیل است که متخصصان تغذیه برای تدوین رژیم غذایی یا کارشناسان خبره ورزشی برای طراحی برنامه ورزشی و ارزیابی روند موفقیت در کاهش چربی و عضله سازی به این اطلاعات، استناد می‌کنند.

بنابراین مجموعه اکسیر بر آن شد تا از بهترین دستگاه آنالیز بدن برای خدمات رسانی به مراجعین خود استفاده کند. اکسیر یکی از معدود کلینیک‌های زیبایی و تناسب اندام در سطح کلان شهر تهران است که مجهز به آخرین مدل دستگاه آنالیز بدن Inbody است.

هیچ تردیدی وجود ندارد که اهمیت اطلاعات خروجی از دستگاه آنالیز بدن برای سلامتی افراد بسیار مهم است. دقت و صحت این اطلاعات برای کلینیک زیبایی اکسیر بالاترین درجه اهمیت را دارد.

بنابراین کلینیک زیبایی اکسیر این افتخار را دارد که با اطمینان اعلام کند که بهترین خدمات را در زمینه آنالیز بدن ارائه می‌کند.

فرقی نمی‌کند که اکنون تصمیم دارید برنامه رژیم غذایی یا ورزش خود را به منظور کاهش وزن آغاز کنید، یا در میانه این راه پر چالش قرار دارید، یا یک ورزشکار حرفه‌ای هستید که نیاز دارد جزئیات دقیق‌تری از ویژگی‌های بدن خود را بداند.

به هر حال کلینیک اکسیر بهترین انتخاب برای آنالیز بدن شما خواهد بود. پس این وظیفه خطیر و حساس را به ما بسپارید.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و یا رزرو نوبت، اطلاعات خود را در قسمت زیر پر کنید.

درخواست آنالیز بدن

[/vc_column_text]

سوالات متداول برای آنالیز بدن

برای آنالیز چه مواردی باید رعایت شود؟

قبل از انجام آنالیز بدن ۲ مورد زیر رعایت شود:

 • بهتر است ۲ساعت از صرف وعده غذایی گذشته باشد.
 • ۲ ساعت قبل از آنالیز بهتر فعایت بدنی زیادی نداشته باشیم.

موقع آنالیز چه کارهایی باید انجام شود؟

موقع آنالیز بهتر است وسایل فلزی و الکترونیکی مانند گردنبند، انگشتر، النگو، موبایل، هندزفری، کارت بانکی و مواردی از این قبیل را از بدن خود جدا کنیم تا آنالیز دقیق‌تری داشته باشیم.

آنالیز بدن چقدر زمان نیاز دارد؟

اگر نیاز به تحلیل جواب آنالیز داشته باشید حدودا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان نیاز است.

تحلیل جواب آنالیز توسط چه کسی انجام می‌شود؟

جواب تفسیر تست توسط کارشناس تحلیل می‌شود.

جواب آنالیز به چه صورت دریافت می‌شود؟

جواب آنالیز به صورت برگه پرینت شده و یا از طریق ایمیل با فرمت PDF در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

آنالیز برای خانم باردار ممنوعیت دارد؟

به دلیل عدم تعادل مایعات در دوران بارداری، نتیجه انجام تست آنالیز از دقت کافی برخوردار نخواهد بود به همین جهت توصیه نمی‌شود.

موقع آنالیز باید کفش‌ها در آورده شود؟

بله به دلیل ارتباط مستقیم پا با سنسورهای دستگاه، کفش و جوراب باید در آورده شود تا مانع این ارتباط نشود.

برای آنالیز بدن چه محدودیت‌هایی وجود دارد؟

سن :باید ۳ سال به بالا باشد

وزن: بین ۱۰ کیلو تا ۲۲۰ کیلو باشد. این محدودیت بسته به نوع دستگاه دارد در بعضی دستگاه‌های آنالیز بدن تا ۱۸۰ یا ۱۵۰ کیلو می‌باشد.

قد: بین ۹۱ سانتی‌متر تا ۲۱۳ سانتی‌متر مانعی ندارد.

آنالیز بدن برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

برای کسانی که در دوران قاعدگی هستند به علت تغییر سطح آب بدن، ممکن است تست دقیق نباشد به همین جهت توصیه نمی‌شود.

برای افرادی که باتری قلب ( پیس میکر) دارند توصیه به انجام این تست نمی‌شود.

آیا آنالیز بدن برای کودکان مناسب است؟

بله اگر سن کودک ۳ سال به بالا باشد می‌تواند این تست را انجام دهد. این تست منحنی قد و وزن کودک را نشان می‌دهد.

[/vc_column][/vc_row]

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *