برداشتن انواع خال و زگیل در کلینیک اکسیر

سوالات متداول برداشت خال و زگیل

انواع خال و زگیل و ضایعات پوستی کدامند؟

خال و زگیل و ضایعات پوستی به دو نوع خوش خیم و بد خیم تقسیم می‌شوند. اغلب خال و ضایعات پوستی خوش خیم هستند.

از جمله خال و زگیل و ضایعات پوستی خوش خیم می‌توان به خال رنگدانه‌دار، خال گوشتی، گوشت اضافی روی پوست، جوش‌های زرد رنگ، جوش‌‌های نرم رنگدانه دار، خال‌های سیاه و قهوه‌ای و زگیل اشاره نمود. از موارد بد خیم ضایعات پوستی ملانوما، کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سلول قاعده‌ای هستند که ظاهری متفاوت از ضایعات خوش خیم دارند.

چگونه خال و زگیل و ضایعات پوستی برداشته می‌شوند؟

برای برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی روش‌های متفاوتی وجود دارد. در تمام این روشها روال کار بدین صورت است که ضایعه مورد نظر برداشته شده و محل آن از سلول‌های موجود پاکسازی می‌شود در گذشته از روش‌های سنتی مانند بریدن ضایعات پوستی، سوزاندن، استفاده از انواع محلول‌های اسیدی و یا حتی قیچی کردن برای این منظور استفاده می‌شد. روش‌های مدرن و جدید برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی شامل جراحی، رادیو فرکانسی، کرایو تراپی و لیزر است که عملکرد بهتر و دارای عوارض کمتری هستند.

جراحی یا لیزر خال کدام روش بهتر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

روش‌های مختلف برداشتن خال‌ها بستگی به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، و حتی مکان خال دارد.
خال‌های مادرزادی بهتر است جراحی شوند چون عمق زیادی دارند.خال‌های ریز و سطحی را با لیزر و یا حتی کوتر هم می‌توان به صورت کامل از بین برد.

عوارض برداشتن خال چیست ؟

برداشتن خال‌های روی گردن و سینه احتمال بجاگذاشتن اسکار هیپرتروفیک (یا به اصطلاح عام گوشت اضافی) دارد که اگر پزشک نکات لازم جهت پیشگیری از این عارضه را رعایت کند احتمال آن خیلی کمتر می‌شود.
معمولاً بعد از جراحی و یا لیزر خال یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می‌شود بطور کامل از بین می‌رود.

آیا برداشت خال در تکثیر سلول‌های سرطانی نقش دارد؟

مطلقا اینطور نیست.این باور کاملا اشتباه است که همه خال‌های گوشتی از عوامل سرطان می‌باشند و با از بین بردن آنها سلول‌های سرطانی در بدن پخش می‌شوند، تا آنجا که اگر پزشک در اثر اشتباه خال بدخیمی را بسوزاند، آن خال یا سلول‌ سرطانی با سوزاندن پخش نشده و مشکلی بوجود نمی‌آورد. ممکن است خال سوزانده‌شده، دوباره  بوجود آید ولی در همان محل قبلی.

یکی از بهترین راهکارهای حذف خال‌ سطحی چیست؟

به روش سوزاندن و در برخی موارد لیزر می‌توان آنها را حذف کرد. ولی خال‌هایی که عمیق هستند و دارای ریشه می‌باشند د با روش جراحی از بین می‌روندکه بعد از جراحی با بخیه محل مورد نظر بهبودی حاصل می‌شود. و کلا تا پزشک خالها را ندیده و بررسی نکرده باشد به سختی میتوان روشی موثر برای رفع آنها پیشنهاد کرد.

آیا روش بستن با نخ، برای خال گوشتی مناسب است؟

در گذشته از این روش برای حذف خال گوشتی استفاده میشد که منطقی و درست نبوده و همراه با درد و خونریزی در محل خال می‌باشد که بعضا باعث عفونت نیز میشده و پزشکان معمولا از این روش استفاده نمی‌کنند.

راه‌کارهای از بین بردن خال‌ گوشتی چیست؟

به صور معمول خال گوشتی در برخی نقاط از بدن مثل گردن، زیر بغل، زیر سینه و کشاله ران بوجود می‌آیند که به راحتی قابل درمان میباشند و معمولا از روش سوزاندن میتوان آنها را از بین برد و اگر دوباره بوجود آمد میتوان مجدد  آن را سوزاند و نیز قابل ذکر است اگر پزشک متخصص و مجرب این کار را انجام دهد، جای خال باقی نخواهد ماند.

عود خال ها بستگی به چه عواملی دارد ؟

  • عود یا بازگشت خال بستگی به عمق خال دارد. خال های عمیق معمولاً احتمال عود بیشتری دارند.
  • عود خال‌ها بستگی به سن بیمار دارد، در سنین زیر ۳۰ سال خال‌ها سلول های فعالی دارند و اگر به طور کامل برداشته نشوند امکان رشد مجدد آنها وجود دارد و در این صورت پزشک باید مجدداً خال عود شده را ترمیم نماید. اما در سنین بالاتر معمولاً احتمال برگشت خال‌ها کمتر است.

برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی با لیزر چگونه انجام می شود؟

یکی از روشهای معمول برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی از طریق لیزر است. در این روش با استفاده از دستگاه‌های لیزر، محل مورد نظر را با اشعه سوزانده و بافت خال و زگیل را تخریب می کنند. این روش عملکرد خوبی در برداشتن انواع خال و زگیل دارد ولی عیب بزرگ آن این است که محل خال و زگیل بر روی پوست باقی می ماند. محل خال با رنگ تیره‌تر و یا روشن‌تر از پوست دیده شده و به آسانی برطرف نمی شود. همچنین اشعه لیزر به بافت های اطراف آسیب می رساند.

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی با کرایوتراپی چگونه خواهد بود؟

رایوتراپی یکی از روش‌های برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی است که از طریق فریز کردن محل مورد نظر به درمان آن می‌پردازد. در این روش از مایعاتی مانند نیتروژن مایع بر روی خال و زگیل استفاده می‌کنند. سلولها و بافت ضایعه پوستی بر اثر مایع نیتروژن منجمد شده و خونرسانی به آن مختل می‌شود. تکرار این روش درمانی منجر به تخریب بافت و خشک شدن آن می‌شود. در این روش خال و زگیل نیاز به چندین مرتبه درمان دارند. علاوه بر دوره درمان طولانی مدت، باقی ماندن جای زگیل و خال بر روی پوست با رنگی متفاوت از سایر نقاط پوست از دیگر معایب این روش است.

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی با روش رادیوفرکانسی

یکی از روش‌های مدرن و موثر در برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی استفاده از رادیو فرکانسی است. در این روش به وسیله دستگاه امواج با فرکانس بالا بر روی محل تابیده می شود. حرارت ایجاد شده توسط امواج کم بوده و برای فرد قابل تحمل است. در این مرحله ضایعات پوستی بصورت مرحله به مرحله برداشته می‌شوند. بنابراین امکان کنترل آن و جلوگیری از وارد آمدن آسیب به بافت‌های سالم اطراف وجود دارد. پس از برداشتن خال و زگیل، محل درمان قرمز می‌شود. پس از گذشت چند روز محل درمان صورتی رنگ شده و معمولا تا یک ماه بعد به حالت عادی بر می‌گردد. در این روش خونریزی، التهاب و تورم کمی وجود داشته و جای زخم به سرعت بهبود می یابد.

بهترین روش برداشت خال و زگیل کدام است؟

اگر چه روش‌های مدرن و جدید مانند کرایوتراپی، آر اف و یا لیزر برای درمان خال و زگیل و ضایعات پوستی وجود دارد ولیکن انتخاب بهترین روش بسته به نوع ضایعه پوستی مشخص می‌گردد. کلینیک زیبایی اکسیر با بهره‌گیری از کادر درمانی مجرب، پزشکان متخصص پوست و دستگاه های پیشرفته نسبت به تشخیص بهترین روش درمان اقدام می‌نماید. درمان بدون درد، با کمترین عوارض و عملکرد فوق‌العاده موثر انواع خال و زگیل و ضایعات پوستی را در کلینیک اکسیر تجربه کنید.

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می‌شود؟

خیر، اینکه ندرتاً بعضی افراد را می‌بینیم که به دنبال برداشتن خال دچار سرطان پوستی در محل آن شده‌اند به این دلیل است که برخی ضایعات پوستی که ظاهراً به عنوان خال (توسط پزشکان غیر متخصص پوست) برداشته می شوند، اشتباهاً تشخیص داده‌اند و به اسم خاص برداشته شده‌اند و از اول تومور بوده اند و چون این ضایعات معمولاً عمق دارند بلافاصله عود می‌‌کنند و اگر اهمال شود ممکن است رشد کند و عمیق‌تر شود.
پس اگر برداشتن خال (اگر واقعاً خال باشد) هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن برای بیمار ایجاد نمی کند. معمولاً پزشکان متخصص پوست به راحتی می‌توانند خال های مشکوک را قبل از برداشتن آن شناسایی کنند و در صورت لزوم نمونه‌برداری و آزمایش نمایند.

چه تغییراتی در خال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال‌هایی که دچار تغییراتی در رنگ، شکل، حاشیه و یا اندازه یا غیر قرینه شوند نیاز به آزمایش دارند. همچنین خال‌هایی که به خارش می‌افتند یا دچار خونریزی می‌شوند و یا حاشیه نامنظم دارند بهتر است آزمایش شوند

آیا جای خال یا زگیل برداشته شده باقی می‌ماند؟

خیر؛ نکته قابل ذکر این است که روش‌های جدید درمان مانند رادیو فرکانسی علاوه بر عملکرد مطلوب دارای کمترین عوارض هستند. انواع خال و زگیل پس از برداشتن از روی پوست دچار قرمزی می‌شوند. این التهاب به مرور زمان به رنگ صورتی شده و محو می‌شود. بنابراین با استفاده از روش‌های جدید برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی، می‌توان درمان بدون درد و موثر بدون اینکه جای آنها بر روی پوست برجای بمان را تجربه نمود.

نکات و مراقبت‌های پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی چیست؟

پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی فرد می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. معمولا عمل سرپایی بوده و در برخی موارد با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. پس از درمان کمی احساس سوزش و قرمزی در محل خال طبیعی است که به سرعت بهبود می‌یابد. افراد پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی باید مراقب باشند که به محل درمان فشار وارد نشود. همچنین تا مدت ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در زیر نور خورشید جلوگیری شود. پس از این مدت نیز توصیه می شود از پماد زینک اکساید و یا ضد آفتاب استفاده شود.

هزینه‌ی برداشتن خال و زگیل در کلینیک زیبایی اکسیر چقدر است؟

هزینه برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی در کلینیک اکسیر بستگی به روش درمان و نوع ضایعات پوستی دارد. روش‌های درمان جدید اگر چه دارای هزینه بالاتری نسبت به روش‌های قدیمی هستند ولیکن کارایی بیشتری دارند. برای اطلاع از هزینه برداشتن این موارد با مشاوران کلینیک اکسیر تماس بگیرید. قبل از شروع درمان در کلینیک اکسیر، پزشک متخصص طی یک جلسه حضوری ضمن معاینه و بررسی وضعیت بیمار، هزینه برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی را برآورد و اعلام می‌نماید.   

در صورتی که سوال شما در بین سوالا بالا وجود؛ می‌توانید سوال خود را از ما بپرسید

خدمات(ضروری)
سوالات متداول زیبایی