مزوتراپی (Mesotherapy) یک روش درمانی زیبایی است که با استفاده از سوزن‌های باریک و بلند اقدام به تزریق مواد معدنی، انواع ویتامین و مواد معدنی به درون پوست می‌کند. مزوتراپی صورت و مو برای رفع مشکلات پوست صورت و مو توصیه می‌گردد. در ادامه به تشریح عملکرد مزوتراپی می‌پردازیم.

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی متشکل از دو واژه مزو و تراپی به معنی درمان میانی است. در واقع مزوتراپی یک روش درمانی است که به درمان لایه‌های میانی پوست از طریق تزریق انواع داروها و مواد مورد نیاز می‌پردازد. این روش درمانی سال‌هاست که مورد استفاده قرار گرفته و طرفداران زیادی در سراسر کشورهای جهان از جمله اروپا دارد. این روش درمانی جهت اهداف پزشکی زیبایی بکار می‌رود و روشی غیر تهاجمی محسوب می‌شود این روش برای اولین بار در کشور فرانسه و توسط یک پزشک فرانسوی مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن با توجه به نتایج قابل قبول و عوارض ناچیز، این روش درمانی به سرعت توسط دیگر پزشکان و در سایر کشورهای جهان مورد استقبال قرار گرفت. در ادامه به معرفی روش درمانی مزوتراپی و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

مزوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

مزوتراپی یک روش پزشکی است که جهت اهداف زیبایی و درمانی بکار می‌رود. در این روش با استفاده از سوزن‌های بلند و باریک اقدام به تزریق انواع مواد و داروهای مورد نیاز به داخل پوست می‌نمایند. پوست انسان از سه لایه بیرونی بنام اپیدرم، میانی بنام درم و درونی بنام هیپودرم تشکیل شده است. لایه میانی پوست محل ساخت و تکثیر کلاژن، الاستین و هیالورونیک است.
این مواد طبیعی منجر به داشتن پوست سفت، محکم و دارای انعطاف‌پذیر می‌گردند. در حالت عادی و به مرور زمان پوست روند پیری طی کرده و تولید و تکثیر کلاژن آن کاهش می یابد. با استفاده از مزوتراپی ساخت کلاژن در پوست میانی تحریک می گردد. در واقع سوزنها وارد بخش میانی پوست شده و علاوه بر تزریق مواد درمانی و دارو در این محل با ایجاد سوراخ در آن منجر به تحریک ترمیم و ساخت کلاژن سلول‌های سالم می‌شوند. این روش کنترل شده و هدفمند در آسیب‌رسانی و تحریک سلول‌های میانی پوست به داشتن پوستی صاف، سفت و کشیده منجر می‌شود.
با توجه به این موضوع از روش درمانی زیبایی مزوتراپی برای رفع چین و چروک پوست، لکه‌های پوستی، جای زخم و آکنه، ترک‌های پوستی، لاغری موضعی، رفع ریزش مو، تقویت ابرو، رفع پف زیر چشم، تیرگی دور چشم و غبغب گلو استفاده می‌شود.

انواع مزوتراپی

روش درمانی مزوتراپی دارای دو نوع روش درمانی بدون استفاده از سوزن و روش درمانی با سوزن است. در روش بدون سوزن، از طریق دیگر و بدون استفاده از سوزن اقدام به تزریق مواد و داروهای مختلف به درون پوست می‌نمایند. این روش به دلیل عدم استفاده از سوزن، کارایی کمتری داشته و تنها در مواردی که فرد بیمار دارای حساسیت به سوزن بوده و یا درد آن قابل تحمل نباشد توصیه می‌شود. در روش با سوزن نیز با استفاده از سوزن‌های مخصوص در داخل دستگاه مزوگان اقدام به تزریق مواد به داخل پوست می‌کنند. همچنین مزوتراپی صورت، مو و سلولیت از دیگر انواع آن بر اساس محل درمان بشمار می‌رود.

مزوتراپی برای رفع مشکلات پوستی

یکی از موارد استفاده مزوتراپی درمان مشکلات پوستی است. پوستهایی که دچار لک، جای آکنه، اسکار، جای جوش، چین و چروک و سوختگی هستند را می‌توان با این روش ترمیم نمود. با تزریق موادی مانند پروکائین، ویتامین، سدیم پیروات، مواد معدنی و بوفلومدیل در زیر پوست علاوه بر تحریک ساخت کلاژن، ترمیم سلولی فعال شده و به بهبود وضعیت پوست منجر می‌شود.

مزوتراپی برای رفع مشکلات موی سر

مزوتراپی برای رفع مشکلات موی سر

یکی از کاربردهای مزوتراپی در رفع مشکلات موی سر مانند ریزش مو، موهای چرب و پوسته‌های سر است. در حالت عادی مواد مغذی و مفید برای فولیکول‌های مو به سختی به داخل پوست نفوذ می‌کنند. با استفاده از سوزن‌های مخصوص مواد مغذی مانند سیپروترون، فیناستراید، کلسی تونین، سیلیکون، انواع ویتامین و مواد معدنی، کافئین به همراه لیدوکائین و بوفلومدیل را به زیر پوست سر تزریق می‌کنند. این مواد جذب فولیکول‌های مو شده و تقویت و رشد موها را به دنبال دارد.

مزوتراپی برای لاغری موضعی و رفع سلولیت

مزوتراپی برای لاغری موضعی و رفع سلولیت

از مزوتراپی به عنوان یک راه حل موثر در لاغری موضعی و رفع سلولیت یاد می‌شود. سلول‌های چربی در زیر پوست تجمع کرده و چهره نازیبایی به آن می‌دهند. با استفاده از سوزن‌های حاوی مواد لاغری و تجزیه کننده مواد چربی می‌توان چربی اضافی را خارج نمود. انواع آنزیم‌های موثر در شکستن سلول های چربی مانند ال کارنیتین و کافئین منجر به باز شدن سلول‌های چربی و خروج و دفع آنها می‌شوند. مزوتراپی برای لاغری موضعی زیر گلو و غبغب و زیر چانه کاربرد زیادی دارد. در این روش جذب چربی‌ها به مرور اتفاق می‌افتد لذا انتظار تاثیر فوری و محسوس نباید داشت.
 

مزوتراپی برای رفع لکه‌های پیری و ترک‌های پوستی

یکی از کاربردهای مزوتراپی در رفع لکه‌ها و ترک‌های پوستی است. پوست افراد به مرور زمان و با بالا رفتن سن دچار انواع لکه‎‌‎های رنگی می‌گردد. تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌تواند فعالیت لکه‌های رنگی را متوقف کرده و به رفع آنها کمک نماید. از طرفی ترک‌های پوستی به دلیل کاهش فعالیت کلاژن‌سازی و الاستین پوست رخ می‌دهد. سوراخ کردن پوست بطور هدفمند فعالیت ترمیمی سلولها را تحریک و به افزایش حجم پوست کمک می‌کند.

از بین بردن جای زخم، سوختگی و ضایعات پوستی

اسکار، کلوئید و جای سوختگی بر روی پوست ظاهر نازیبایی دارند. با استفاده از مزوتراپی علاوه بر تزریق مواد مغذی و مفید به درون پوست می‌توان ترمیم نقاط آسیب دیده را سرعت بخشید. آسیب دیدگی و سوراخ کردن پوست در محل مورد نظر با مزوتراپی به افزایش کلاژن و پر کردن جای زخم و سوختگی با سلول‌های سالم کمک می‌کند.
 

دارو و ویتامین های موجود در کوکتل مزوتراپی

مواد استفاده شده در مزوتراپی به کوکتل مشهور است. انواع داروها و ویتامین‌های مفید برای پوست و مو را می‌توان از طریق دستگاه مزوگان به داخل پوست تزریق نمود. ویتامین‌های مختلفی مانند A، گروه B و C، مواد مغذی، مواد معدنی مانند سلنیوم و روی، داروهای هورمونی، داروهای بی‌حسی، گلیکولیک اسید، آنزیم‌ها و سایر مواد مفید را می‌توان از طریق سوزن به داخل پوست تزریق نمود. این مواد علاوه بر خواص مختلفی که برای بهبود و سلامت پوست و مو دارند منجر به آبرسانی پوست نیز می‌شوند.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزوتراپی چیست؟

تفاوت میکرونیدلینگ و مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به معنای درمان از طریق تزریق مواد مختلف به داخل پوست با استفاده از سوزن‌های مخصوص است. در میان روش‌های مختلف جوانسازی پوست، روشی موسوم به میکرونیدلینگ یا آر اف فرکشنال وجود دارد که از سوزن برای درمان بهره می‌برد. تفاوت این دو روش این است که میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه لیزر که در انتهای آن مجموعه سوزن‌های ریز وجود دارد اقدام به نفوذ به داخل پوست و انتشار امواج رادیویی می‌کند. این امواج بالا رفتن حرارت در محل و تحریک کلاژن سازی را بر عهده دارد. در مقابل روش مزوتراپی از طریق تزریق مواد دارویی به داخل پوست اقدام به درمان می نماید که متفاوت از روش درمانی آر اف فرکشنال است.
 

عوارض احتمالی مزوتراپی و موارد منع استفاده چیست؟

مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی شمرده شده و دارای عوارض ناچیزی است. مواردی مانند خارش، کبودی، سرخی و تورم، عفونت، درد، رنگدانه‌های پوستی، حساسیت پوستی، ضعف، تهوع و بی حالی در موارد بسیار نادر گزارش شده است. در اغلب موارد فرد پس از اتمام کار می تواند به فعالیت‌های روزانه خود بدون نیاز به استراحت ادامه دهد. در مواردی مانند بارداری و شیردهی، بیماری‌های قلبی عروقی، سابقه سکته مغزی، دیابت، مصرف داروهای ضد انعقاد خون و یا سرطان استفاده از مزوتراپی توصیه نمی‌شود.

نکات و توصیه‌های لازم قبل و بعد از انجام مزوتراپی

قبل از انجام مزوتراپی کار خاصی نباید انجام داد. تنها استحمام قبل از مراجعه به کلینیک و عدم استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد خون مانند بروفن و آسپیرین تا یک هفته قبل از آن توصیه می‌شود. در صورت وجود مواردی مانند ضایعات پوستی و یا بیماری خاص به پزشک خود اطلاع دهید. پس از اتمام کار تا یک روز پس از آن از استحمام خودداری کنید. پس از این مدت نیز تا سه روز حداکثر ۱۵ دقیقه استحمام کرده و از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از کرم ضد آفتاب و عدم استفاده از مواد آرایشی و مواد کراتینه برای مزوتراپی مو توصیه می‌شود.
 

هزینه مزوتراپی در کلینیک زیبایی اکسیر

هزینه مزوتراپی در کلینیک زیبایی اکسیر بسته به تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، کوکتل استفاده شده و ناحیه مورد نظر متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از هزینه، از خدمات مشاوره متخصص پوست کلینیک زیبایی اکسیر بهره‌مند شوید.

تعداد جلسات مورد نیاز مزوتراپی

تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی کاملا بستگی به شرایط پوست و مو، مشکلات و شدت آنها دارد تعداد جلسات ما بین ۴ تا ۱۵ جلسه متغیر است. فواصل بین جلسات نیز توسط پزشک متخصص پوست تعیین می‌گردد.
 

اهمیت انجام مزوتراپی توسط متخصص پوست

اهمیت انجام مزوتراپی توسط متخصص پوست

نکته قابل توجه در مزوتراپی مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک‌های معتبر است. اگر چه این روش درمانی غیر تهاجمی بوده و عوارض ناچیزی دارد ولیکن در صورت تزریق نادرست سوزن عوارض جدی برای فرد به همراه دارد. کبودی، عفونت، تهوع، ضعف و سایر موارد جزو عوارضی است که در صورت ارجاع به فرد غیر متخصص برای فرد مشکل ساز خواهد بود. پزشک متخصص پوست با معاینه قبل از مزوتراپی کلیه موارد اعم از شرایط جسمانی و محل مورد نظر را بررسی نموده و توصیه‌های قبل از آن را تشریح می‌نماید.
 

نمونه مزوتراپی
نمونه مزوتراپی
بعد
نمونه مزوتراپی
قبل
تغییر پس از ۳ جلسه مزوتراپی

نمونه مزوتراپی
نمونه مزوتراپی
بعد
نمونه مزوتراپی
قبل
تغییر پس از ۳ جلسه مزوتراپی

نمونه مزوتراپی
نمونه مزوتراپی
بعد
نمونه مزوتراپی
قبل
تغییر پس از ۳ جلسه مزوتراپی


برای مشاهده خدمات کلینیک اکسیر کلیک کنید


تعرفه مزوتراپی

 

 

سوالات متداول

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک روش پزشکی است که جهت اهداف زیبایی و درمانی بکار می رود. در این روش با استفاده از سوزنهای بلند و باریک اقدام به تزریق انواع مواد و داروهای مورد نیاز به داخل پوست می نمایند. پوست انسان از سه لایه بیرونی بنام اپیدرم، میانی بنام درم و درونی بنام هیپودرم تشکیل شده است. لایه میانی پوست محل ساخت و تکثیر کلاژن، الاستین و هیالورونیک است.

 

مزوتراپی چه کاربردهایی دارد؟

  1. جوانسازی صورت٫گردن و دست ها
  2. درمان ریزش مو
  3. لاغری موضعی و غبغب
  4. سفت کردن پوست
  5. کم کردن سیاهی دور چشم و چروک هاش
  6. آبرسانی قوی پوست
  7. کم کردن ترک های پوستی
  8. درمان لک های پوستی

 

آیا مزوتراپی دردناک است؟

شما ممکن است مختصری درد یا سوزش در حین انجام درمان حس کنید که کاملا قابل تحمل است هر چند می‌توان با بی حسی موضعی، عملیات درمانی بدون دردی داشت.

 

آیا مزوتراپی عوارض دارد؟

  • تزریق مواد ممکن است کمی با درد همراه باشد و پس از تزریق احتمال بروز کمی تورم در ناحیه‌ی تزریق وجود دارد که کاملا طبیعی است و سریعا برطرف می‌گردد. علاوه بر اینها امکان دارد بیمار به مواد تزریقی آلرژی داشته باشد و دچار واکنش‌های آلرژیک شود.
  • از آنجا که مویرگ‌ها و پوست بسیار نازکی در اطراف چشم‌ها وجود دارد، در اثر مزوتراپی برای رفع سیاهی و لک‌های دور چشم، کبودی دور از انتظار نخواهد بود.

 

کاربرد مزوتراپی چیست؟

از روش درمانی زیبایی مزوتراپی برای رفع چین و چروک پوست، لکه‌های پوستی، جای زخم و آکنه، ترک‌های پوستی، لاغری موضعی، رفع ریزش مو، تقویت ابرو، رفع پف زیر چشم، تیرگی دور چشم و غبغب گلو استفاده می‌شود.

 

انجام مزوتراپی چقدر زمان نیاز دارد؟

۱۰تا ۲۰ دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد.

 

بعد از انجام مزوتراپی می‌توان به فعالیت روزانه رسید؟

بله بعد از انجام مزوتراپی می‌توان به فعالیت‌های روزانه پرداخت و فقط کمی زخم‌های کوچک به دلیل تزریق ایجاد می‌شود. پوست قرمز می‌شود و کمی متورم می‌شود.

 

آیا مزوتراپی برای لاغری موضعی و رفع سلولیت کاربرد دارد؟

بله؛ از مزوتراپی به عنوان یک راه حل موثر در لاغری موضعی و رفع سلولیت یاد می‌شود. سلول‌های چربی در زیر پوست تجمع کرده و چهره نازیبایی به آن می‌دهند. با استفاده از سوزن‌های حاوی مواد لاغری و تجزیه‌کننده مواد چربی می@توان چربی اضافی را خارج نمود. انواع آنزیم‌های موثر در شکستن سلول‎های چربی مانند ال کارنیتین و کافئین منجر به باز شدن سلول‌های چربی و خروج و دفع آنها می‌شوند. مزوتراپی برای لاغری موضعی زیر گلو و غبغب و زیر چانه کاربرد زیادی دارد. در این روش جذب چربی‌ها به مرور اتفاق می‌افتد لذا انتظار تاثیر فوری و محسوس نباید داشت.

 

کاربرد مزوتراپی برای رفع لکه‌های پیری و ترک‌های پوستی

پوست افراد به مرور زمان و با بالا رفتن سن دچار انواع لکه‌های رنگی می‌گردد. تحریک کلاژن‌سازی پوست می‌تواند فعالیت لکه‌های رنگی را متوقف کرده و به رفع آنها کمک نماید. از طرفی ترک‌های پوستی به دلیل کاهش فعالیت کلاژن‌سازی و الاستین پوست رخ می‌دهد. سوراخ کردن پوست بطور هدفمند فعالیت ترمیمی سلول‌ها را تحریک و به افزایش حجم پوست کمک می‌کند.

 

مراقبت‌های خاص بعد از مزوتراپی چیست؟

قبل از انجام مزوتراپی کار خاصی نباید انجام داد. تنها استحمام قبل از مراجعه به کلینیک و عدم استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد خون مانند بروفن و آسپیرین تا یک هفته قبل از آن توصیه می‌شود. در صورت وجود مواردی مانند ضایعات پوستی و یا بیماری خاص به پزشک خود اطلاع دهید. پس از اتمام کار تا یک روز پس از آن از استحمام خودداری کنید. پس از این مدت نیز تا سه روز حداکثر ۱۵ دقیقه استحمام کرده و از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از کرم ضد آفتاب و عدم استفاده از مواد آرایشی و مواد کراتینه برای مزوتراپی مو توصیه می‌شود.

 

چند جلسه برای مزوتراپی نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی کاملا بستگی به شرایط پوست و مو، مشکلات و شدت آنها دارد. تعداد جلسات ما بین ۴ تا ۱۵ جلسه متغیر است. فواصل بین جلسات نیز توسط پزشک متخصص پوست تعیین می‌گردد.

 

فواصل بین هر جلسه مزوتراپی چقدر است؟

هر یک ماه ، یک بار برای انجام مزوتراپی فرصت دهید

 

آیا بعد از مزوتراپی نباید آرایش کرد؟

بسته به نوع مزوتراپی که برای شما انجام می‌شود، محدودیت نیز متفاوت خواهد بود، حداقل برای ۴ ساعت بعد از مزوتراپی نباید از هیچ ماده آرایشی روی صورت استفاده کنید. حداقل به مدت ۶ تا ۸ ساعت نباید دوش آب گرم بگیرید. بعد از مزوتراپی یک رژیم غذایی با پروتئین بالا، و اجتناب از مصرف کافئین و سایر محرک‌ها را توصیه می‌کنیم.

 

مزوتراپی توسط چه شخصی انجام می‌شود؟

نکته قابل توجه در مزوتراپی مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک های معتبر است. اگر چه این روش درمانی غیر تهاجمی بوده و عوارض ناچیزی دارد ولیکن در صورت تزریق نادرست سوزن عوارض جدی برای فرد به همراه دارد. کبودی، عفونت، تهوع، ضعف و سایر موارد جزو عوارضی است که در صورت ارجاع به فرد غیر متخصص برای فرد مشکل‌ساز خواهد بود. پزشک متخصص پوست با معاینه قبل از مزوتراپی کلیه موارد اعم از شرایط جسمانی و محل مورد نظر را بررسی نموده و توصیه‌های قبل از آن را تشریح می‌نماید.

 

تفاوت میکرونیدلینگ و مزوتراپی در چیست؟

مزوتراپی به معنای درمان از طریق تزریق مواد مختلف به داخل پوست با استفاده از سوزنهای مخصوص است. در میان روش‌های مختلف جوانسازی پوست، روشی موسوم به میکرونیدلینگ یا آر اف فرکشنال وجود دارد که از سوزن برای درمان بهره می‌برد. تفاوت این دو روش این است که میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاه لیزر که در انتهای آن مجموعه سوزن‌های ریز وجود دارد اقدام به نفوذ به داخل پوست و انتشار امواج رادیویی می‌کند. این امواج بالا رفتن حرارت در محل و تحریک کلاژن‌سازی را بر عهده دارد

هزینه انجام مزوتراپی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی در کلینیک زیبایی اکسیر بسته به تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، کوکتل استفاده شده و ناحیه مورد نظر متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از هزینه، از خدمات مشاوره متخصص پوست کلینیک زیبایی اکسیر بهره‌مند شوید.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی یا رزرو نوبت، فرم زیر را پر کنید