خال و زگیل و ضایعات پوستی جزو مشکلات شایع پوست محسوب می شوند. برای درمان انواع خال و زگیل روش‌های مختلفی وجود دارد. بر خلاف روش‌های سنتی که با درد و عوارض پس از درمان روبرو هستند، انواع روش‌های درمان مدرن و جدید دارای کمترین عوارض هستند. در ادامه به بررسی انواع روش‌های درمان می‌پردازیم.

خال و زگیل و ضایعات پوستی

خال و زگیل و ضایعات پوستی جزو مواردی است که اغلب افراد در طول زندگی خود با آن سر و کار خواهند داشت. داشتن انواع ضایعات پوستی در نقاط مختلف بدن و بویژه روی صورت ناراحت کننده خواهد بود. آنها موجب پائین آمدن اعتماد بنفس شده و در برخی موارد مزاحم فعالیتهای روزمره می‌شوند. بدین ترتیب افراد زیادی برای برداشتن و معالجه آنها اقدام می@کنند. در برخی مواقع برداشتن خال و ضایعات پوستی برای زیبایی بوده ولی در مواردی جنبه درمانی و پزشکی دارد. انواع روشهای مختلف برای درمان و برداشتن انواع خال و زگیل و ضایعات پوستی وجود دارد که هر کدام دارای مزیت ها و معایبی هستند. با اینحال روشهای درمانی مدرن و جدیدی وجود دارند که عوارض ناچیز و عملکرد فوق‌العاده دارند. در ادامه به بررسی انواع خال و زگیل و روشهای درمان آن خواهیم پرداخت.

 

انواع خال و زگیل و ضایعات پوستی

خال و زگیل و ضایعات پوستی به دو نوع خوش خیم و بد خیم تقسیم می‌شوند. اغلب خال و ضایعات پوستی خوش خیم هستند با اینحال در برخی موارد افرادی که برای معالجه و درمان مراجعه می‌کنند با انواع بد خیم ضایعات پوستی روبرو هستند. خال، زگیل و ضایعات پوستی خوش خیم و بد خیم را می‌توان از روی ظاهر و علائم آنها تشخیص داد. لازم بذکر است که پزشک شما لزوما از تمام موارد نمونه برداری نمی‌کند بلکه با توجه به تجربه و شواهد موجود نسبت به نمونه برداری و آزمایش آن اقدام می‌کند.

از جمله خال و زگیل و ضایعات پوستی خوش خیم می‌توان به خال رنگدانه‌دار، خال گوشتی، گوشت اضافی روی پوست، جوش‌های زرد رنگ، جوش‌های نرم رنگدانه‌دار، خال‌های سیاه و قهوه ای و زگیل اشاره نمود. از موارد بد خیم ضایعات پوستی ملانوما، کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سلول قاعده‌ای هستند که ظاهری متفاوت از ضایعات خوش خیم دارند.

 

آیا هر نوع خال و ضایعات پوستی قابل برداشت است؟

خال و زگیل و ضایعات پوستی را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان نمود. در واقع روش‌های سنتی و مدرن برای درمان آنها وجود دارد. در صورتی که ضایعات پوستی سرطانی باشند علاوه بر محل ضایعات، قسمتی از بافت‌های اطراف آن نیز برای جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی برداشته می‌شوند. بدین ترتیب علاوه بر برداشتن این موارد، محل آنها نیز پاکسازی می‌گردد.

برداشتن انواع خال و زگیل در کلینیک اکسیر

چگونه خال و زگیل و ضایعات پوستی برداشته می‌شوند؟

برای برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی روشهای متفاوتی وجود دارد. در تمام این روش‌ها روال کار بدین صورت است که ضایعه مورد نظر برداشته شده و محل آن از سلول‌های موجود پاکسازی می شود در گذشته از روش‌های سنتی مانند بریدن ضایعات پوستی، سوزاندن، استفاده از انواع محلول‌های اسیدی و یا حتی قیچی کردن برای این منظور استفاده می‌شد. روش‌های مدرن و جدید برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی شامل جراحی، رادیو فرکانسی، کرایو تراپی و لیزر است که عملکرد بهتر و دارای عوارض کمتری هستند.

 

برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی با کرم‌ها و ژل‌ها

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی با استفاده از انواع کرم‌ها، ژل ها و محلول‌های اغلب اسیدی یکی از روش‌های درمانی محسوب می‌شود. در این روش شما نیازی به جراحی ندارید بلکه پزشک شما بر اساس نوع ضایعه پوستی اقدام به تجویز دارو می‌نماید. محلول و کرم‌های موردنظر بر روی پوست و محل مورد نظر مالیده می‌شوند. پس از مدتی سلول‌های خال و زگیل به دلیل عدم خونرسانی تخریب و از بین می‌روند.

 

 

برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی با لیزر

یکی از روش‌های معمول برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی از طریق لیزر است. در این روش با استفاده از دستگاه‌های لیزر، محل مورد نظر را با اشعه سوزانده و بافت خال و زگیل را تخریب می‌کنند. این روش عملکرد خوبی در برداشتن انواع خال و زگیل دارد ولی عیب بزرگ آن این است که محل خال و زگیل بر روی پوست باقی می‌ماند. محل خال با رنگ تیره‌تر و یا روشن‌تر از پوست دیده شده و به آسانی برطرف نمی‌شود. همچنین اشعه لیزر به بافت های اطراف آسیب می‌رساند.

برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی با کرایوتراپی

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی با کرایوتراپی

کرایوتراپی یکی از روشهای برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی است که از طریق فریز کردن محل مورد نظر به درمان آن می پردازد. در این روش از مایعاتی مانند نیتروژن مایع بر روی خال و زگیل استفاده می کنند. سلولها و بافت ضایعه پوستی بر اثر مایع نیتروژن منجمد شده و خونرسانی به آن مختل می‌شود. تکرار این روش درمانی منجر به تخریب بافت و خشک شدن آن می شود. در این روش خال و زگیل نیاز به چندین مرتبه درمان دارند. علاوه بر دوره درمان طولانی مدت، باقی ماندن جای زگیل و خال بر روی پوست با رنگی متفاوت از سایر نقاط پوست از دیگر معایب این روش است.

برداشتن خال و زگیل با رادیو فرکانسی

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی با روش رادیوفرکانسی (RF)

یکی از روشهای مدرن و موثر در برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی استفاده از رادیو فرکانسی است. در این روش به وسیله دستگاه امواج با فرکانس بالا بر روی محل تابیده می شود. حرارت ایجاد شده توسط امواج کم بوده و برای فرد قابل تحمل است. در این مرحله ضایعات پوستی بصورت مرحله به مرحله برداشته می شوند. بنابراین امکان کنترل آن و جلوگیری از وارد آمدن آسیب به بافتهای سالم اطراف وجود دارد. پس از برداشتن خال و زگیل، محل درمان قرمز می شود. پس از گذشت چند روز محل درمان صورتی رنگ شده و معمولا تا یک ماه بعد به حالت عادی بر می‌گردد. در این روش خون‌ریزی، التهاب و تورم کمی وجود داشته و جای زخم به سرعت بهبود می‌یابد.

 

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی به کمک جراحی

جراحی خال و زگیل و ضایعات پوستی به عنوان یکی از روش‌های درمان متداول بشمار می‌رود. در این روش با کمک تیغ جراحی نسبت به برداشتن خال و زگیل اقدام می‌کنند. معمولا از بی‌حسی موضعی در محل درمان استفاده می‌کنند. درمان در بیشتر مواقع سرپایی بوده و پس از اتمام جراحی، فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود برگردد. در این روش درد و خونریزی پس از عمل جراحی وجود دارد. برای اینکه بتوان کل خال و زگیل را برداشت باید عمق بیشتری از بافت را برداشت. بدین ترتیب امکان وجود جای زخم و اسکار وجود دارد. محل برش جراحی خال و زگیل و ضایعات پوستی بطور معمول دایره‌ای شکل است ولی برخی مواقع برشهای بیضی شکل برای بخیه زدن جای زخم استفاده می‌شود.

بهترین روش برداشتن خال و زگیل در اکسیر

تشخیص و درمان بهترین روش برای برداشت خال و زگیل در کلینیک زیبایی اکسیر

اگر چه روش‌های مدرن و جدید مانند کرایوتراپی، آر اف و یا لیزر برای درمان خال و زگیل و ضایعات پوستی وجود دارد ولیکن انتخاب بهترین روش بسته به نوع ضایعه پوستی مشخص می گردد. کلینیک زیبایی اکسیر با بهره‌گیری از کادر درمانی مجرب، پزشکان متخصص پوست و دستگاه‌های پیشرفته نسبت به تشخیص بهترین روش درمان اقدام می‌نماید. درمان بدون درد، با کمترین عوارض و عملکرد فوق‌العاده موثر انواع خال و زگیل و ضایعات پوستی را در کلینیک اکسیر تجربه کنید.

 

آیا جای خال یا زگیل برداشته شده باقی می‌ماند؟

برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در روش‌های سنتی علاوه بر درد و خونریزی در محل درمان، مشکلی بنام جای زخم (اسکار) وجود دارد. بدین ترتیب محل تخلیه خال و زگیل بر روی پوست باقی می‌ماند. محل زخم بصورت گوشت اضافه، فرورفتگی و یا تغییر رنگ در محل درمان از جمله عوارضی است که افراد با آن مواجه هستند. نکته قابل ذکر این است که روش‌های جدید درمان مانند رادیو فرکانسی علاوه بر عملکرد مطلوب دارای کمترین عوارض هستند. انواع خال و زگیل پس از برداشتن از روی پوست دچار قرمزی می‌شوند. این التهاب به مرور صورتی رنگ شده و سپس محو می‌شود. بنابراین با استفاده از روش‌های جدید برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی، می‌توان درمان بدون درد و موثر بدون اینکه جای آنها بر روی پوست برجای بمان را تجربه نمود.

نکات و مراقبت‌های پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی

پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی فرد می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. معمولا عمل سرپایی بوده و در برخی موارد با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. پس از درمان کمی احساس سوزش و قرمزی در محل خال طبیعی است که به سرعت بهبود می‌یابد. افراد پس از برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی باید مراقب باشند که به محل درمان فشار وارد نشود. همچنین تا مدت ۴۸ ساعت از قرار گرفتن در زیر نور خورشید جلوگیری شود. پس از این مدت نیز توصیه می شود از پماد زینک اکساید و یا ضد آفتاب استفاده شود.

 

هزینه‌ی برداشتن خال و زگیل در کلینیک زیبایی اکسیر

هزینه برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی در کلینیک اکسیر بستگی به روش درمان و نوع ضایعات پوستی دارد. روش‌های درمان جدید اگر چه دارای هزینه بالاتری نسبت به روش‌های قدیمی هستند ولیکن کارایی بیشتری دارند. برای اطلاع از هزینه برداشتن این موارد با مشاوران کلینیک اکسیر تماس بگیرید. قبل از شروع درمان در کلینیک اکسیر، پزشک متخصص طی یک جلسه حضوری ضمن معاینه و بررسی وضعیت بیمار، هزینه برداشتن خال و زگیل و ضایعات پوستی را برآورد و اعلام می‌نماید.   

 


برای مشاهده خدمات کلینیک اکسیر کلیک کنید