مناطق ممنوعه بوتاکس

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس

به نظر شما در چه مناطقی از صورت نباید از بوتاکس استفاده کرد؟ تزریق بوتاکس یکی از روش‌های مناسب برای جوان‌سازی پوست و نیز درمان در برخی موارد می‌باشد. از آنجا که این عمل کاربردهای متنوع و مزایای متعددی دارد، بیماران و پزشکان بسیاری برای درمان و جوان‌سازی پوست به این روش روی آورده‌اند. تزریق بوتاکس مانند هر روشی دیگری در کنار فواید زیادی که دارد ممکن است در شرایطی مشکلاتی هم ایجاد کند. مشکلات انجام تزریق بوتاکس در برخی مناطق ممکن است به خطرات جدی و غیر قابل درمان منجر شود. در ادامه به معرفی و بررسی برخی مناطق ممنوعه بوتاکس می‌پردازیم و تمامی مناطقی که ممکن است کاندیدی برای ممنوع شدن باشند را بررسی نماییم. اگر شما به فکر انجام بوتاکس در بدن خود هستید حتما پیش از انجام آن این مقاله را مطالعه نمایید.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

پیش از معرفی مناطق ممنوعه بوتاکس بهتر است اطلاعات اندکی درباره‌ی تزریق بوتاکس و عملکرد آن داشته باشیم. می‌توان گفت بوتاکس همان سم باکتری بوتولینیوم است. بدون شک تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین اقدامات جوان‌سازی در جهان محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر، استفاده از بوتاکس و فیلر به یک درمان اصلی ضد پیری برای پیشگیری و درمان علائم پیری صورت تبدیل شده است. برای تزریق بوتاکس، محل ایده آل برای هر تزریق به شرایط تحت درمان، نتایج مورد نظر بیمار و ویژگی های فیزیولوژیکی خود بیمار و سایر عوامل بستگی دارد. پزشکان باید قبل از تعیین محل تزریق بوتاکس، هر بیمار را به طور کامل ارزیابی کنند.

عملکرد بوتاکس به این صورت است که اعصاب روی عضلات و هورمون ها را مختل کرده و این‌گونه بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برای مثال چین و چروک‌هایی که تزریق بوتاکس بر آن‌ها موثر است بر اثر فرستاده شدن پیام انقباض از سوی اعصاب و تاثیر آن بر عضلات به وجود آمده‌اند زمانی که تزریق بوتاکس بر نواحی چین و چروک صورت انجام می‌شود، ماده بوتاکس به سمت اعصاب اطراف چروک رفته و کار آن ها را مختل می‌کند همچنین علاوه بر زیباسازی و جوانسازی پوست از تزریق بوتاکس در درمان بسیاری از بیماری‌ها مثل: میگرن، تعریق نامتعادل و بیش از حد، بی اختیاری ادرار در کودکان،  اختلالات اسپاسم و بسیاری از بیماری‌هایی که منجر به آسیب به سیستم عصبی بدن می شوند نیز از تزریق بوتاکس استفاده میگردد.

ممنوعه بوتاکس

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس چه مناطقی است؟

تاثیر بوتاکس بر روی عضلاتی است که به طور مداوم و پیوسته انقباض داشته باشند. چرا که این انقباضات است که در زیر پوست چین و چروک ایجاد می‌کند. تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات زیر پوست باعث می‌شود که این انقباضات از بین بروند. در نتیجه برای دوره ۳ تا ۶ ماه به طور موقت چروک‌های پوست از بین می‌روند.

به این نکته نیز باید توجه داشت که معمولا افراد مبتدی و غیر حرفه‌ای به آن دقت نمی‌کنند، اینکه نواحی که عضلات دارای گرفتگی می‌شوند با نواحی که دارای چین و چروک هستند با هم متفاوت‌اند. تزریق بوتاکس باید در عضلاتی انجام شود که که دارای انقباض هستند، تا بتواند آن نواحی را فلج کند. به طورکلی تزریق بوتاکس اغلب در نواحی بین ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌شود. در سایر نواحی صورت بوتاکس معمولا تاثیرگذار نیست. از نظر سازمان غذا و دارو آمریکا، تزریق بوتاکس فقط برای ناحیه‌ی فوقانی صورت شامل:

  • خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
  • خط اخم مابین دو ابرو
  • خطوط افقی پیشانی

دارای تایید FDA می‌باشد

 

دلایل ممنوع بودن تزریق بوتاکس در برخی از نواحی پوست

اما دلیل این ممنوعیت‌ها چیست؟ چرا در برخی نواحی اجازه و امکان بوتاکس وجود ندارد؟ واقعیت آن است که بوتاکس با فلج کردن عضلات می‌تواند در انقباض آنها تداخلاتی به وجود بیاورد و در نتیجه به از بین بردن چروک‌ها و افتادگی‌های پوست صورت منتهی شود. از این رو در برخی از نواحی پوست نمی‌توان و نباید از تزریق بوتاکس استفاده نمود.

مثلا تزریق بوتاکس در نواحی مانند اطراف لب ممکن است به فلج شدن این نواحی انجامیده و عمل تکلم و یا بلع غذا را در فرد سخت کرده یا با مشکل روبرو نماید. به همین دلیل پزشکان بوتاکس را به این نواحی تزریق نمی‌کنند. همچنین تزریق بوتاکس در پوست‌های دارای عفونت پوستی و نیز در کسانی که دارای برخی بیماری های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس هستند توصیه نمی‌شود.

خطرات بوتاکس

خطرات و مشکلات احتمالی در صورت تزریق بوتاکس در مناطق ممنوعه

تزریق در مناطق ممنوعه، عوارض ناخوشایندی در افراد بر جای خواهد گذاشت. درست است که با تزریق بوتاکس می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها و یا چروک‌های پوستی خلاص شد اما مشکلاتی نیز ممکن است بر اثر تزریق بوتاکس در نواحی حساس بدن به وجود بیایدکه ممکن است خطرناک باشد. در واقع با تزریق بوتاکس در این نواحی ممکن است عوارضی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم نمایان شود:

  • کبودی و تورم و قرمزی در طولانی مدت
  • ایجاد عفونت‌های بسیار در نواحی ممنوعه بوتاکس
  • افتادگی عضلات در نواحی دیگر صورت از جمله افتادگی پلک‌ها یا ابرو در صورت تزریق در نواحی اشتباه
  • ایجاد مشکلات تنفسی و تاری دید و دوبینی در مشا در صورت تزریق بوتاکس در گردن
  • ایجاد سردرد و حالت تهوع در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق اشتباه
  • ایجاد مشکل در تکلم و نحوه بلع و غذا خوردن در صورت تزریق بوتاکس در نواحی اطراف لب

واقعیت این است که با تزریق بوتاکس در مناطق ممنوع سلامتی خود را به خطر انداخته و ممکن است مشکلات جدی برای خود به وجود آورید فراموش نکنید که مهمترین چیز در تزریق بوتاکس مراجعه و مشورت با پزشک حرفه‌ای و مجرب است . و بهترین انتخاب کلینیک‌های دارای مجوز رسمی از سازمان‌های بهداشت جهانی می باشد تا احتمال مشکلات تزریق نادرست بوتاکس به حداقل برسد.

جایگزین بوتاکس

روش‌های جایگزین تزریق بوتاکس برای نواحی ممنوعه

همانطور که می‌دانید تزریق بوتاکس در صورت باعث ایجاد زیبایی در فرد می شود و از آنجا که نقاط ممنوعه بوتاکس پذیر نیستند در ادامه به معرفی روش هایی برای جایگزینی بوتاکس در نقاط ممنوعه آن معرفی می‌کنیم. مواردی مانند خطوط اطراف به احتمال زیاد با تزریق بوتاکس مشکلاتی در تکلم و یا خوردن غذا در افراد به وجود می آورد. به همین دلیل تزریق بوتاکس در این نواحی کمتر انجام می‌گردد. برای از بین بردن چروک‌های نواحی دیگر صورت نیاز است که از روش‌های دیگر برای این کار استفاده شود. در ادامه به معرفی و بررسی برخی روش های جایگزین بوتاکس می پردازیم:

 

تزریق ژل

 از ژل به عنوان پرکننده در صورت و نواحی  دارای چروک و تورفتگی استفاده می‌گردد. ژل یکی از جایگزین‌های بسیار مناسب برای نواحی ممنوعه‌ی بوتاکس است.

 

تزریق چربی

 در درمان افتادگی‌ها و چروک‌های پوستی یکی دیگر از روش‌های موثر، تزریق چربی است. از آنجا که عمل برداشت چربی را از بافت‌های دیگر بدن خود فرد انجام می‌دهند، در مقایسه با سایر روش‌ها می‌تواند هم‌خوانی بیشتر و بهتری با سایر اندام‌های بدن داشته باشد و در نتیجه در مدت زمان طولانی‌تری در بدن باقی بماند. همچنین تزریق چربی به عنوان پرکننده نیز می تواند عمل نماید و نواحی از پوست که دچار آسیب و یا تورفتگی شده است را صاف کرده و درمان نماید.

 

لیزر

امروزه یکی از روش‌های بسیار کاربردی و مفید و فراگیر استفاده از لیزر برای ایجاد زیبایی است. لیزر نقش‌های گوناگون، مفید و کاربردی زیادی در زیبایی افراد دارد. لیزرها انواع متفاوتی دارند که هر کدام دارای طول موج های متفاوتی از دیگری است و برای درمان بیماری‌ها و عمل‌های زیبایی متفاوت از انواع مختلف آن استفاده می‌شود.

لیزرها برای از بین بردن چروک‌های صورت و بدن در نواحی مختلفی کاربرد داشته که این روش عوارض کمی داشته و فقط امکان ایجاد التهاب و قرمزی در پوست وجود دارد که آن هم با مرور زمان از بین خواهد رفت، پس در همه این روش‌ها عوارض بعد از عمل بسیار کم می‌باشد شما می‌توانید برای از بین بردن چروک‌های صورت و بدن خود از روش‌های جایگزین تزریق بوتاکس استفاده نمایید تا دارای ظاهری زیبا و بی‌عیب و نقص شوید.

نکته‌ای که در همه‌ی روش‌های فوق قابل توجه است مدت زمان درمان می‌باشد. در واقع این مساله که تمام این روش‌ها موقتی بوده و طول ماندگاری آنها بین ۴ تا ۶ ماه است نکته‌ایست که باید آن را در نظر داشته باشید. اقدامات بالا اقدامات همیشگی نبوده و نیاز به تجدید و تکرار دارند. البته در لیزر درمانی این موضوع کمی متفاوت است و چروک‌ها در این روش از بین می‌روند.

سوالات متداول

سخن آخر

این امر که پزشکانی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهند باید در این زمینه حرفه‌ای بوده و تخصص و مهارت لازم و کافی برای این کار داشته باشند بسیار امر مهم و قابل توجهی است چرا که نواحی که تزریق در آن قسمت صورت می‌گیرد طبق تشخیص پزشک انجام می‌گیرد و با تزریق بوتاکس به صورت اشتباه این عمل می‌تواند برای مراجعه‌کننده بسیار خطرناک شود و نه تنها مشکلی را حل نکند بلکه مشکل جدیدی برای او به وجود آورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *