مناطق ممنوعه بوتاکس

مناطق ممنوعه ی تزریق بوتاکس

به نظر شما در چه مناطقی از صورت نباید از بوتاکس استفاده کرد؟ تزریق بوتاکس یکی از روش‌های مناسب برای جوان‌سازی پوست و نیز درمان در برخی موارد می باشد. از آنجا که این عمل کاربردهای متنوع و مزایای متعددی دارد، بیماران و پزشکان بسیاری برای درمان و جوان سازی پوست به این روش روی آورده اند. اما مورد بسیار مهم و قابل توجه برای بعضی از افراد مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس بوده و بهتر است قبل از اقدام به این عمل توسط پزشک بررسی شود و تصمیم نهایی با توجه به شرایط بدنی بیمار گرفته شود. در ادامه به معرفی و بررسی برخی مناطق ممنوعه بوتاکس می پردازیم و تمامی مناطقی که ممکن است کاندیدی برای ممنوع شدن باشند را بررسی نماییم. اگر شما به فکر انجام بوتاکس در بدن خود هستید حتما پیش از انجام آن این مطلب را مطالعه نمایید.

 

بوتاکس چیست و عملکرد آن چگونه است؟

بوتاکس چیست؟

پیش از معرفی مناطق ممنوعه بوتاکس بهتر است اطلاعات اندکی درباره ی تزریق بوتاکس و عملکرد آن داشته باشیم. می توان گفت بوتاکس همان سم باکتری بوتولینیوم است. این سم بیشتر در غذا ها وجود دارد و خوردن غذایی که به این سم آلوده شده باشد مسمومیت غذایی ایجاد می کند. این درحالی است که استفاده و تزریق سم باکتری بوتولینیوم در تزریق بوتاکس برای بدن مفید بوده و به عنوان بوتاکس مسمومیتی به وجود نمی آورد. سم باکتری بوتولینیوم در دوز ها و غلظت های کم به زیر پوست تزریق میگردد و باعث میشود که فلج موقت عضلات زیر پوست که به دلیل انقباض منجر به چروک و یا افتادگی پوست گشته اند، دوباره به سفت شدن و از بین بردن چروک و ایجاد پوستی صاف بیانجامد.

عملکرد بوتاکس به این صورت است که اعصاب روی عضلات و هورمون ها را مختل کرده و این گونه بر آن ها تاثیر می گذارد. برای مثال چین و چروک هایی که تزریق بوتاکس بر آن ها موثر است بر اثر فرستاده شدن پیام انقباض از سوی اعصاب و تاثیر آن بر عضلات به وجود آمده اند. زمانی که تزریق بوتاکس بر نواحی چین و چروک صورت انجام می شود، ماده بوتاکس به سمت اعصاب اطراف چروک رفته و کار آن ها را مختل می کند. همچنین علاوه بر زیباسازی و جوانسازی پوست از تزریق بوتاکس در درمان بسیاری از بیماری ها مثل: میگرن، تعریق نا متعادل و بیش از حد، بی اختیاری ادرار در کودکان،  اختلالات اسپاسم و بسیاری از بیماری هایی که منجر به آسیب به سیستم عصبی بدن می شوند نیز از تزریق بوتاکس استفاده میگردد.

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس چه مناطقی است؟

ممنوعه بوتاکس

تاثیر بوتاکس بر روی عضلاتی است که به طور مداوم و پیوسته انقباض داشته باشند. چرا که این انقباضات است که در زیر پوست چین و چروک ایجاد میکند. تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات زیر پوست باعث میشود که این انقباضات از بین بروند. در نتیجه برای دوره ۳ تا ۶ ماه به طور موقت چروک های پوست از بین می روند.

به این نکته نیز باید توجه داشت که معمولا افراد مبتدی و غیر حرفه ای به آن دقت نمیکنند، اینکه نواحی که عضلات دارای گرفتگی می شوند با نواحی که دارای چین و چروک هستند با هم متفاوت اند.  تزریق بوتاکس باید در عضلاتی انجام شود که که دارای انقباض هستند، تا بتواند آن نواحی را فلج کند. به طورکلی تزریق بوتاکس اغلب در نواحی بین ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می شود. در سایر نواحی صورت بوتاکس معمولا تاثیرگذار نیست. مناطق استاندارد از نظر سازمان FDA برای تزریق بوتاکس، سه نقطه اطراف هر چشم و پنج نقطه بین ابرو و همچنین پنج نقطه در پیشانی است. مواردی نیز وجود داشته که در نوک بینی برای بالا بردن آن تزریق بوتاکس صورت گرفته اما این نواحی دارای مجوز برای تزریق بوتاکس نبوده و به طور رسمی تایید نمیشوند.

دلایل ممنوع بودن تزریق بوتاکس در برخی از نواحی پوست

اما دلیل این ممنوعیت ها چیست؟ چرا در برخی نواحی اجازه و امکان بوتاکس وجود ندارد؟ واقعیت آن است که بوتاکس با فلج کردن عضلات می تواند در انقباض آنها تداخلاتی به وجود بیاورد و در نتیجه به از بین بردن چروکها و افتادگی های پوست صورت منتهی شود. از این رو در برخی از نواحی پوست نمی توان و نباید از تزریق بوتاکس استفاده نمود.

مثلا تزریق بوتاکس در نواحی مانند اطراف لب ممکن است به فلج شدن این نواحی انجامیده و عمل تکلم و یا بلع غذا را در فرد سخت کرده یا با مشکل روبرو نماید. به همین دلیل پزشکان بوتاکس را به این نواحی تزریق نمیکنند. همچنین تزریق بوتاکس در پوست های دارای عفونت پوستی و نیز در کسانی که دارای برخی بیماری های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس هستند توصیه نمی شود.

خطرات و مشکلات احتمالی در صورت تزریق بوتاکس در مناطق ممنوعه

خطرات بوتاکس

تزریق در مناطق ممنوعه، عوارض ناخوشایندی در افراد بر جای خواهد گذاشت.درست است که با تزریق بوتاکس می توان از بسیاری از بیماری ها و یا چروک های پوستی خلاص شد اما مشکلاتی نیز ممکن است بر اثر تزریق بوتاکس در نواحی حساس بدن به وجود بیایدکه ممکن است خطرناک باشد. در واقع با تزریق بوتاکس در این نواحی ممکن است عوارضی که در زیر به آن ها اشاره میکنیم نمایان شود:

  • کبودی و تورم و قرمزی در طولانی مدت
  • ایجاد عفونت های بسیار در نواحی ممنوعه بوتاکس
  • افتادگی عضلات در نواحی دیگر صورت از جمله افتادگی پلک ها یا ابرو در صورت تزریق در نواحی اشتباه
  • ایجاد مشکلات تنفسی و تاری دید و دوبینی در مشا در صورت تزریق بوتاکس در گردن
  • ایجاد سردرد و حالت تهوع در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق اشتباه
  • ایجاد مشکل در تکلم و نحوه بلع و غذا خوردن در صورت تزریق بوتاکس در نواحی اطراف لب

واقعیت این است که با تزریق بوتاکس در مناطق ممنوع سلامتی خود را به خطر انداخته و ممکن است مشکلات جدی برای خود به وجود آورید فراموش نکنید که مهمترین چیز در تزریق بوتاکس مراجعه و مشورت با پزشک حرفه ای و مجرب است . و بهترین انتخاب کلینیک های دارای مجوز رسمی از سازمان های بهداشت جهانی می باشد تا احتمال مشکلات تزریق نادرست بوتاکس به حداقل برسد.

روش های جایگزین تزریق بوتاکس برای نواحی ممنوعه

جایگزین بوتاکس

همانطور که می دانید تزریق بوتاکس در صورت باعث ایجاد زیبایی در فرد می شود و از آنجا که نقاط ممنوعه بوتاکس پذیر نیستند در ادامه به معرفی روش هایی برای جایگزینی بوتاکس در نقاط ممنوعه آن معرفی میکنیم. مواردی مانند خطوط اطراف به احتمال زیاد با تزریق بوتاکس مشکلاتی در تکلم و یا خوردن غذا در افراد به وجود می آورد. به همین دلیل تزریق بوتاکس در این نواحی کمتر انجام میگردد. برای از بین بردن چروک های نواحی دیگر صورت نیاز است که از روش های دیگر برای این کار استفاده شود.  در ادامه به معرفی و بررسی برخی روش های جایگزین بوتاکس می پردازیم:

تزریق ژل

 از ژل به عنوان پرکننده در صورت و نواحی  دارای چروک و تورفتگی استفاده می گردد. ژل یکی از جایگزین های بسیار مناسب برای نواحی ممنوعه ی بوتاکس است.

تزریق چربی

 در درمان افتادگی ها و چروک های پوستی یکی دیگر از روش های موثر، تزریق چربی است. از آنجا که عمل برداشت چربی را از بافت های دیگر بدن خود فرد انجام میدهند، در مقایسه با سایر روش ها می تواند هم خوانی بیشتر و بهتری با سایر اندام های بدن داشته باشد و در نتیجه در مدت زمان طولانی تری در بدن باقی بماند. همچنین تزریق چربی به عنوان پرکننده نیز می تواند عمل نماید و نواحی از پوست که دچار آسیب و یا تورفتگی شده است را صاف کرده و درمان نماید.

لیزر

امروزه یکی از روش های بسیار کاربردی و مفید و فراگیر استفاده از لیزر برای ایجاد زیبایی است. لیزر نقش های گوناگون، مفید و کاربردی زیادی در زیبایی افراد دارد. لیزرها انواع متفاوتی دارند که هر کدام دارای طول موج های متفاوتی از دیگری است و برای درمان بیماری ها و عمل های زیبایی متفاوت از انواع مختلف آن استفاده می شود. لیزر ها برای از بین بردن چروک های صورت و بدن در نواحی مختلفی کاربرد دارند. این روش عوارض کمی داشته و فقط امکان ایجاد التهاب و قرمزی در پوست وجود دارد که آن هم با مرور زمان  از بین خواهد رفت.  در همه این روش ها عوارض بعد از عمل بسیار کم می باشد. شما می توانید برای از بین بردن چروک های صورت و بدن خود از روش های جایگزین تزریق بوتاکس استفاده نمایید تا دارای ظاهری زیبا و بی عیب و نقص شوید. نکته ای که در همه ی روش های فوق قابل توجه است مدت زمان درمان می باشد. در واقع این مساله که تمام این روش ها موقتی بوده و طول ماندگاری آنها بین ۴ تا ۶ ماه است نکته ایست که باید آن را در نظر داشته باشید. اقدامات بالا اقدامات همیشگی نبوده و نیاز به تجدید و تکرار دارند. البته در لیزر درمانی این موضوع کمی متفاوت است و چروک ها در این روش از بین می روند.

 

سخن آخر

این امر که پزشکانی که تزریق بوتاکس را انجام می دهند باید در این زمینه حرفه ای بوده و تخصص و مهارت لازم و کافی برای این کار داشته باشند بسیار امر مهم و قابل توجهی است. چرا که نواحی که تزریق در آن قسمت صورت می گیرد طبق تشخیص پزشک انجام می گیرد. و با تزریق بوتاکس به صورت اشتباه این عمل می تواند برای مراجعه کننده بسیار خطرناک شود و نه تنها مشکلی را حل نکند بلکه مشکل جدیدی برای او به وجود آورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.