چه عواملی باعث کاهش یا افزایش تاثیر بوتاکس می‌شوند؟

بسیاری از افراد بعد از تزریق بوتاکس نتایج مطلوبی را دریافت می‌کنند. اما با وجود تاثیرات مثبتی که در بسیاری از افراد مشاهده می‌کنید، شاید جالب است بدانید برای برخی افراد اثری ندارد و تقریبا تزریق بوتاکس برایشان بی‌تاثیر است.

 

علت بی‌اثر بودن تزریق بوتاکس خط اخم چیست؟ 

اثر نکردن بوتاکس می‌تواند دلایل بسیار داشته باشد و تنها یک عامل مشخص را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت، بلکه عوامل مختلفی هستند که باعث می‌شوند بوتاکس برای برخی افراد بی‌اثر باشد.

 

عوامل تاثیرگذار بر روی بی‌اثر شدن بوتاکس عبارتند از: 

  • انتخاب نادرست کلینیک و پزشک متخصص
  • مقداری و حجم تزریقی ماده بوتاکس برای هر ناحیه
  • تزریق بوتاکس خط اخم
  • نوع چین و چروک

اما تنها این عوامل نیستند که باعث می‌شوند یک بوتاکس تاثیر مثبتی نداشته باشد. با اکسیر در ادامه این مقاله همراه باشید تا درباره این عوامل بیشتر بدانید. اما قبل از پرداختن به عوامل تاثیرگذار بر روی تاثیرگذاری بوتاکس، بهتر است تعریف و معرفی مختصری از این روش درمان برای شما بیان کنیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست و چه کاربردی برای افراد دارد؟

بوتاکس یک روش درمان تزریقی ‌است و باعث می‌شود چین و چروک‌های صورت از بین بروند بوتاکس از یک نوع سمی به نام بوتولینیوم، که نوعی باکتری فلج‌کننده عضلات است ساخته شده است هنگامی که ماده بوتاکس بین چین و چروک‌های شما تزریق می‌شود به واسطه سم بوتولینیوم، عضلات آن ناحیه از صورت شما را به طور موقتی فلج می‌کند و همین امر باعث می‌شود چین و چروک‌های صورت‌تان از بین برود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سم بوتولینیوم همان سمی است که در کنسروهای ماهی نیز موجود ‌است به همین خاطر است که همیشه توصیه می‌شود تن ماهی را بجوشانید وگرنه در برخی از موارد ممکن است مصرف تن ماهی برای شما کشنده باشد. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که اگر این سم کشنده است،

تعرفه بوتاکس

تزریق بوتاکس به صورت خطرناک نیست؟

در پاسخ باید بگویم خیر، این سم زمانی کشنده و خطرناک است که به صورت مستقیم وارد جریان خون شما شود. اما بوتاکس به گونه‌ای تزریق می‌شود که در زیر پوست شماست و فقط کاربرد درمانی خواهد داشت. هنگامی که ماده بوتاکس به پیشانی شما تزریق می‌شود، عضلات ناحیه پیشانی شما به صورت موقتی فلج می‌شود و چین و چروک‌های موجود از بین می‌رود به همین دلیل است که پس از تزریق خیلی سخت می‌توانید اخم کنید و یا در بسیاری از افراد دیگر امکان اخم کردن وجود نخواهد داشت.

علت عدم تاثیر بوتاکس صورت

چرا در برخی موارد بوتاکس اثر نمی‌کند؟

زمانی که تزریق بوتاکس صورت می‌گیرد بعد از چند ساعت شما می‌توانید اثرات و تاثیر مثبتی که بر روی صورت شما گذاشته را مشاهده نمائید. اما اگر همان لحظه اثری را مشاهده نکردید نگران نباشید چرا که در برخی افراد ممکن است بعد از گذر چند روز اثر کند. اما در برخی موارد بسیار نادر و کم هنگامی که فرد بوتاکس به صورت خود تزریق می‌کند هیچ اثری را مشاهده نمی‌کند و در حقیقت بوتاکس بر روی صورتش اثر نمی‌گذارد. در این حالت با وجود تزریق اما صورت همچنان دارای چین و چروک ‌است. 

در چنین شرایط فرد بسیار ناراحت و مایوس می‌شود و برایش سوال است که چرا بوتاکس بر روی صورتش تاثیری نگذاشته است؟ بی‌تاثیر بودن بوتاکس از عوامل مختلفی نشات می گیرد که مهم ترین عوامل آن عبارتند از:

 

نوع چین و چروک‌های صورت 

یکی از عواملی که بر روی اثرگذاری بوتاکس تاثیرگذار است نوع چین و چروک موجود بر روی صورت هر فرد ‌است. بوتاکس به یک اندازه بر روی همه چین و چروک‌ها تاثیر نمی‌گذارد. نوع پوست شما یکی دیگر از عوامل بسیار مهم است که بر نتیجه و اثر بخش بودن بوتاکس شما اثر می‌گذارد.

 

دو نوع چین و چروک بر روی صورت داریم که آن‌ها عبارتند از:

 

  • چین و چروک پویا:

چین و چروک پویا به آن دسته از چین و چروک‌هایی که گفته می‌شوند که هنگام حرکات عضلات بر روی صورت پدیدار می‌شوند یعنی در حالت عادی آن‌ها در ظاهرتان دیده نمی‌شوند برای مثال خطوط که با اخم کردن بین دو ابروی شما ایجاد می‌شود و یا خط لبخندی که هنگام لبخند و یا خندیدن بر روی صورت شما پدیدار می‌شوند این گونه چین و چروک‌ها به راحتی با تزریق ماده بوتاکس از بین می‌روند و شما نتیجه آن را در اکثر مواقع می‌توانید به راحتی مشاهده کنید.

  • چین و چروک استاتیک:

این مدل از چین و چروک‌ها همیشه در ظاهر شما دیده می‌شوند حتی هنگامی که خوابیده‌اید و عضلات شما هیچ حرکتی نمی‌کند. برای مثال چین‌هایی که کنار بینی و یا دهان شما ظاهر می‌شوند از نوع استاتیک هستند. در برخی از افراد چین‌های استاتیک با تزریق بوتاکس از بین نمی‌رود. برای از بین بردن این مدل از چین و چروک‌ها باید از روش‌های دیگری استفاده نمود برای مثال پر کردن این خطوط با فیلر امکان‌پذیر است. 

 

 

چرا چین‌های استاتیک با تزریق بوتاکس رفع نمی‌شوند؟

شاید برایتان سوال باشد که چرا بوتاکس بر روی این چین و چروک‌های بی‌تاثیر است؟ این مدل از چین و چروک‌ها با عملکردی که بوتاکس دارد سازگار نیست. اما مگر عملکرد بوتاکس چگونه است که بر روی چین‌های استاتیک بی‌تاثیر می‌شود؟ همان طور که در ابتدای این مقاله هم توضیح دادیم بوتاکس بر روی سلول‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود به صورت موقتی فلج شوند از این رو عضلات دیگر قدرت حرکت ندارند. هنگامی که عضلات دیگر حرکتی نداشته باشند چین و چروک‌ها از بین می‌روند و اثری از آن‌ها مشاهده نخواهید کرد.

به این ترتیب هنگامی که اثر ماده بوتاکس بر روی صورت شما باقی بماند دیگر خبری از چین و چروک هم برای شما وجود نخواهد داشت. اما با توجه به تعریف بالا چین و چروک‌های استاتیک ربطی به حرکت عضلات ندارند بلکه بدون هیچ حرکتی برروی صورت ثابت هستند. به همین دلیل آن‌ها قابل درمان با بوتاکس نیستند و برای اینکه بتوانید آن‌ها را از بین ببرید حتما باید توسط روش‌های دیگر اقدام کنید.

برای مثال می‌توانید با استفاده از فیلر به از بین بردن چین‌های استاتیک اقدام نمایید پس تا اینجا می‌توان نتیجه گرفت، تاثیرگذاری بوتاکس بسیار مرتبط با نوع چین و چروکی است که بر روی صورتتان ظاهر می‌شود. 

 

میزان تزریق بوتاکس

در بسیاری از مواقع شما از تزریق بوتاکس نتیجه مطلوب دریافت نمی‌کنید چون به مقدار نامناسب برای شما تزریق گردیده که میزان تزریق بوتاکس در گرفتن نتیجه بسیار حائز اهمیت ‌بوده پس اگر ماده بوتاکسی که برای تزریق شما استفاده می‌شود از یک حدی رقیق‌تر باشد باعث می‌شود نه تنها شما نتیجه نگیرید بلکه این ماده در زیر پوست شما به حرکت در می‌آید که موجب مشکلات و بیماری دیگر برای شما می‌شود که بیش از حد غلیظ بودن آن هم شما را دچار مشکل می‌کند چرا که بوتاکس با غلظت بالا باعث می‌شود این ماده بر زیر پوستتان جمع شده و تاثیری بر روی چین و چروک‌ها نگذارد.

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در اینجا این است که در این روزها بسیاری از سالن‌های آرایشی را مشاهده می‌کنند به مشتریانشان توصیه می‌کنند برایشان بوتاکس تزریق کنند به هیچ عنوان این کار را نکنید چرا که روش تزریق و مقدار آن بسیار اهمیت دارد و با کوچکترین خطا می‌تواند برای شما مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

تزریق نادرست بوتاکس 

یکی دیگر از عواملی که مسبب اثر نکردن بوتاکس بر روی صورت ‌است، تزریق اشتباه آن ‌است. جهت تزریق بوتاکس بر روی پوست روش‌های بسیاری وجود دارد. لطفا برای تزریق بوتاکس به افرادی مبتدی که در کنارشان یک متخصص وجود ندارد اعتماد نکنید، چرا که آن‌ها ممکن است هنوز با روش‌های صحیح تزریق آشنایی نداشته باشند. سالن‌های آرایشی که بوتاکس تزریق می‌کنند نیز جز همین دسته هستند.

 

نتیجه 

پس می‌توان نتیجه گرفت برای اینکه بوتاکس بر روی صورت و چین و چروک‌هایتان تاثیرگذار باشد باید در ابتدا کلینیک و پزشک متخصص مجربی را انتخاب کنید تا بداند چه مقدار بوتاکسی را به چه روشی برای شما تزریق کند. 

سوالات متداول

 

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *