مزوتراپی مو برای رشد و تقویت مو

مزوتراپی مو برای رشد و تقویت مو: یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی که امروزه اکثر افراد با آن روبرو هستند مشکلات پوست و مو است. ریزش مو فقط یک دلیل مشخص ندارد بلکه به دلایل متعدد این اتفاق رخ می‌دهد. ریزش موی سر گاها به دلایل اختلالات ژنتیکی بوده و در برخی موارد نیز ناشی ار بیماری و اختلالات دیگر در بدن اتفاق می‌افتد. در کل دنیا مطالعات بسیار زیادی صورت گرفته است، اما هنوز برای مکانسیم ریزش مو دلیل علمی دقیقی پیدا نشده. به همین دلیل است که اگر شما از یک دارو استفاده کرده اید و ریزش موی شما قطع و باعث رشد مجدد موهایتان شده است نمی توانید همان را به فرد دیگری هم معرفی کنید و توقع داشته باشید همان پاسخ‌دهی را داشته باشد.

اما در این مقاله قصد داریم روشی را معرفی کنیم که معمولا بر روی اکثریت انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و باعث رشد و رویش موها می‌شود. مزوتراپی مو یکی از روش‌های به نسبت جدید است که می‌تواند ریزش مو را کنترل و باعث رویش و رشد مو شود. با ما در این مقاله همراه باشید چرا که قصد داریم به شما درباره این روش، تاثیرات و عوارض مزوتراپی، مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو و … صحبت کنیم.

 

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی جز روش‌های درمان‌های تزریقی با حداقل تهاجم است. که جهت درمان ریزش و رویش مو بسیار کاربرد دارد. در روش مزوتراپی، ترکیبی از یک سری مواد تقویتی به درون پوست تزریق می‌شود. مواد ترکیبی که در این ترکیب وجود دارد عبارتند از: عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمن‌ها، فاکتورهای رشد و برخی ترکیبات دیگری که می‌توانند به درمان آلوپسی کمک کنند.

 

تعرفه مزوتراپی

مزوتراپی از نظر معنا به چه مفهوم است؟

در برخی کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی به مزوتراپی اسامی دیگری را مانند Mesohair یا  Mesoplasty را نیز نسبت می‌دهند. پس اگر در جایی این دو نام را شنید تعجب نکنید و بدانید که منظور همان روش مزوتراپی مو است.

به طور کلی عبارت مزوتراپی از دو کلمه مزو و تراپی تشکیل شده است که مزو به معنای میانی و تراپی به معنای درمان است.

فردی در حال انجام مزوتراپی برای ریزش مو

کاربردهای درمانی مزوتراپی

همان طور که در ابتدا نیز گفته شد مزوتراپی یک روش تزریقی و غیر تهاجمی است. ترزیق در مزوتراپی به صورت زیر جلدی یا همان زیر پوستی انجامی می‌شود. اما مواد که در ترکیبات این روش استفاده می‌شود کاربردهای آن را متنوع می‌کند. در زیر برخی از کاربردهای مزوتراپی را بیان کرده‌ایم که عبارتند از:

 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چربی‌های موضعی
 • درمان و از بین بردن چربی پلک و لیپوم
 • جلوگیری از ریزش مو و درمان طاسی
 • جوانسازی و برطرف‌کردن چین و چروک‌های پوست
 • لیفیت و سفت کردن پوست
 • از بین بردن و درمان لک‌های پوستی
 • بر طرف جاب رخم و اسکار

درمان آلوپسی از طریق مزوتراپی مو

بی شک یکی از مهم ترین کاربردهای مزوتراپی، درمان ریزش مو با الگوی مردانه و یا زنانه است. روش مزوتراپی می‌تواند برای درمان ریزش و رویش و رشد مجدد موها بسیار مفید باشد اما می‌توان مزوتراپی را کنار سایر روش‌های درمانی به عنوان یک پشتیبان درمان  یا مکمل همزمان استفاده کرد. برای مثال طرفداران مزوتراپی همان افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرض فیناستراید استفاده می‌کنند. در کنار خوردن این داروها، فرد می‌تواند نتیجه بهتری را از روش مزوتراپی دریافت کند.

البته نباید این گونه برداشت که مزوتراپی مو به تنهایی پاسخگو نیست بلکه این روش بدون کمک گرفتن از هیچ روش دیگری باعث ریزش مو و بهبود کیفیت مو می‌شود.

در سال‌های گذشته و همان زمانی که علم مانند امروز پیشرفت نکرده بود به ریزش مو با الگوی زنانه یا مردانه، آلوپسی یا آندروژنی گفته می‌‎شد. دلیل این نام‌گذاری به این دلیل بود که بسیاری از محققان و پزشکان تصور می کردند ریزش مو به این شکل به دلیل نبود هورمن‌های آندروژنی است.

اما با توجه به پیشرفت علمی، محققان یافتند که عوامل ژنتیکی و محیطی نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر روی آلوپسی داشته باشد. از این رو داروهایی نظیر ماینوکسیدیل و فیناستراید که کمک به آزاد شدن هورمن‌های آندروژنی می‌کند به بازار عرضه شدند. اما این دو داروها برای تمام افراد جواب نمی‌دهد. طبق آمار تنها ۴۰ تا ۶۰ از مصرف‌کنندگان از آن جواب گرفته‌اند و ریزش مو و رویش مجدد مو برایشان اتفاق افتاده است.

 

چرا برای درصد زیادی از افراد، ماینوکسیدیل و فیناستراید درمان موثری نیست؟

همان طور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم دلیلی مشخص بر ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه وجود ندارد. فقط طی برخی مطالعات و نتایج به دست آمده ممکن است ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه به دلیل عوامل ارثی و هورمن آندروژنی باشد. البته که علاوه بر همه این موارد استرس، کمبود ویتامین ها و برخی از مواد غذایی و حتی کمبود سایر هورمن‌ها در بدن نیز باعث ریزش مو نیز می‌شود. یا حتی ممکن است ریزش مو در اثر اختلالات ناشناخته خون رسانی باشد. به همین دلیل است که همیشه با خوردن دارو نمی‌توانید جلوی ریزش مو را بگیرید.

 

اگر ماینوکسیدیل و فیناستراید موثر نبودند، چه باید کرد؟

برای بسیاری مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید بی‌نتیجه است.. باید بگویم مصرف این دارو ها فقط یه راه برای رفع ریزش مو و رشد مو است. اگر این روش جواب درستی نگیرید می‌توانید به سراغ روش‌های دیگری نظیر: روش PRP، مزونیدلینگ، نور درمانی بروید.

تصویر فردی که دچار آلوپسی یا ریزش موی سکه ای شده است

کاندیدای مناسب مزوتراپی مو

آلوپسی آندروژنی، نوع خاصی از انواع ریزش مو است اما ممکن است ریزش مو انواع دیگری نیز داشته باشد. روش درمانی مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی بوده که برای درمان هر نوع ریزشی موثر است. اگر شما به هر یک از موارد زیر دچار هستید می توانید مزوتراپی را انجام دهید تا دیگر از ریزش موی خود خلاص شوید.

 

ریزش موی ناشی از استرس یا همان تلوژن افلوویم

تلوژن افلوویوم یا ریزش موی ناشی از استرس زمانی اتفاق می افتند که شما دچار استرس فیزیکی و روانی باشید و بیش از تحت فشار این استرس باشید. به طور کلی مزوتراپی مو برای افرادی که به این گونه ریزش مو دچار می‌شوند بسیار مناسب است و قطعا ریزش مو آن ها را کنترل کرد و باعث می‌شود موی سر آن ها رشد کند. برای مثال ریزش مو بعد از بارداری جز این دسته است  چرا که این ریزش بر اثر تلوژن افلوویوم رخ می‌دهد. پس خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند و از ریزش موی خود رنج می برند می‌توانند از روش مزوتراپی مو به راحتی استفاده کنند.

 

مشکلات ساقه مو

اگر به هر دلیلی ساقه‌های مو آسیب دیده‌اند و آنقدر ضعیف شده‌اند که هر روز میریزند بهترین روش برای شما مزوتراپی مو است . هنگامی که از روش مزوتراپی بهره می برید موهایتان رشد می‌کند و همچنین مزو به سلامت فولیکول‌های مو نیز کمک می‌کند.

 

ریزش موی سکه ای

بسیاری از خانم ها و آقایان از ریزش موی سکه‌ای یا به عبارتی آلوپسی آره آتا بسیار رنج می‌برند. اما باید بگویم مزوتراپی حتی برای اینگونه ریزش‌ها نیز مفید است. لازم به ذکر است که در مواردی که ریزش موی سکه‌ای حاد باشد مزوتراپی ممکن است که مفید و موثر نباشد.

 

افزایش سرعت رشد مو

بسیاری از افراد به دلایل مختلف میزان رشد موی سرشان کم می‌شود. روش مزوتراپی می‌تواند یکی از روش‌های مفید در این خصوص باشد.

سوالات متداول

با وجود شرایط ذکر شده مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • این روش برای افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند سفلیس هستند تاثیرگذار نیست.
 • افرادی که دچار برخی بیماری‌های خاص مانند دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و … رنج می برند اصلا مناسب نیست.
 • افرادی که در اثر مصرف داروهایی خاصی مانند شیمی درمانی دچار ریزش مو شده‌اند تا زمانی که دوره مصرف داروهایشان پایان نیافته است نمی‌توانند از روش‌های مزوتراپی استفاده کنند.
 • مزوتراپی بر مردانی که سن بالای ۴۰ سال دارند یا دچار طاسی‌های آندروژنی شدید هستند کمتر جواب می‌دهد و ممکن است نیتجه دلخواهشان را دریافت نکنند.
 • همچنین روش مزوتراپی بود برای خانم‌های بالای ۶۰ سال که از طاسی آندروژنی رنج می برند مناسب نیست.
 • افرادی که کلا به دلایل ژنتیکی، جنس موی خوبی ندارند ممکن است از روش مزوتراپی نتیجه دلخواهی که مدنظرشان هست را نگیرند.
 • خانم‌های باردار نباید از این روش استفاده کنند.

قردی که در حال تزرق مزوتراپی با وجود موهای کاشته شده

اثرات و فواید مزوتراپی مو

خوب تا اینجای مقاله متوجه شدید که آیا شما کاندیدای روش مزوتراپی هستید یا خیر. اما در ادامه این مقاله می‌خواهیم درباره اثرات و فواید مزوتراپی با شما صحبت کنیم. مزوتراپی بر سه لایه مختلف پوست که اپی درم، لایه میانی و بافت پیوندی نام دارند تاثیر می گذارد و باعث بهبود سیستم گردش خون، سیستم ایمنی و سیستم عصبی و حس در ناحیه تزریق می‌شود.

 

اثرات و فواید مزوتراپی:

 • افزایش بهبود خون‌رسانی
 • غذارسانی به بافت پوست و فولیکول‌ها
 • جلوگیری از فرآیند تحلیل رفتن فولیکول‌ها
 • تنظیم ترشح چربی پوست
 • بهبود اثرات سایر روش‌های درمانی
 • مفید برای بهبود نتایج کاشت مو

به طور کلی مزوتراپی یک روش درمانی است که می توان این روش را به صورت درمان مکمل در کنار روش‌های دیگر جهت درمان‌های ریزش مو، تزریقات استروئیدها، مراقبت‌های عمومی مو استفاده کرد. مزوتراپی به صورت کلی در سه حالت می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد که عبارت است:

 • قبل از کاشت: جهت خون‌رسانی به پوشت سر
 • بلافاصله بعد از کاشت: در حالت برای درمان ورم سر استفاده می‌شود.
 • مدتی پس از کاشت: برای اینکه پس از کاشت زخم‌ها سریع‌تر خوب شوند و همچنین گرافت ها تقویت شوند می‌توانید از این مزوتراپی استفاده کنید.

 

دیگر مزایای مزوتراپی

مزوتراپی یکی از روش‌هایی است که بدون اینکه شما نیاز به جراحی داشته باشید باعث درمان ریزش مو می‌شود و همچنین در این روش شما نیاز نیست مدتی را در خانه استراحت کنید تا دوره نقاهت خود را بگذرانید. عوارض این روش بسیار ناچیز است. به بی‌هوشی نیاز ندارد چرا که تقریبا می توان گفت این روش بدون درد است . هزینه آن نسبت به روش‌های دیگر هزینه‌ای مناسب و قابل قبول است. اگر شما جز افرادی هستید که ریزش مو، شوره، چربی موی شدید و غیره دارید به راحتی می‌توانید از این روش بهره ببرید.

 

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب  و رزرو نوبت  مرکز تخصصی پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف‌آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *