تزریق بوتاکس

 

تزریق بوتاکس 

تزریق بوتاکس از آن دست اعمال زیبایی است که نمی توان بدون تحقیق درباره کلینیک معتبر و پزشک حاذق برای انجام آن اقام کرد. اصولا روش های که به شکل مستقیم در زیباسازی و جوانسازی چهره تاثیر گذار هستند باید با آگاهی و اطمینان انجام شوند که اثرات سوئی در پی نداشته باشند. با توجه به گسترش اعمال جراحی غیر تهاجمی مانند تزریق بوتاکس و ژل کلینیک های بسیاری در این زمینه مشغول فعالیت هستند. بی شک آنچه شما را از بین هزاران مقاله به این نوشتار رسانده احساس نیاز برای ایجاد تغییر در ظاهر بوده است. افرادی که به دنبال یکی از این روش ها برای جوانسازی چهره هستند با چالش انتخاب پزشک و مرکز معتبر مواجه می شوند. خاطر نشان کنیم که این انتخاب مهم تر از تصمیم شما برای انجام این عمل است. از میان هزاران کلینیکی که در سطح کشور برای انجام بوتاکس اقدام می کنند در برخی از مراکز مانند کلینیک اکسیر با رعایت اصول بهداشتی و استفاده از تجهیزات و مواد مرغوب یکی از بهترین ها در این زمینه است.

از اثرات گذر زمان تا بازگشت به جوانی 

قطعا می دانید که آنچه موجب تغییرات ظاهری در شما می شود در گام اول افزایش سن و گذر عمر است. بدن انسان در دوران نوجوانی و جوانی سرشار از ویتامین های مورد نیاز برای شادابی و طراوت پوست است. اما به مرور زمان و گذر عمر میزان تولید این ویتامین ها در بدن کاهش پیدا می کند به طوری که در سنین میانسالی به کمترین حد خود می رسد. بنابراین لازم است که در این سنین از روش های جایگزینی برای حفظ زیبایی چهره استفاده کرد. در کنار استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی که ماندگاری اندکی دارند جراحی های غیر تهاجمی تزریق بوتاکس و تزریق ژل از ماندگاری بالایی برخودار بوده و تاثیر بیشتری بر ایجاد جوانسازی پوست دارند.

با گذشت زمان پوست با عارضه هایی مثل افتادگی، شل شدن، خشکی و چین و چروک مواجه می شود. این عارضه ها پس از پدیدار شدن به سختی با مواد آرایشی و استفاده از کرم های ضد پیری و مانند آن درمان می شوند. اما تزریق بوتاکس و ژل راه موثر تر برای از بین بردن آن ها و کند شدن بروز دوباره آن ها است.

اما این دو ماده چگونه می توانند در جوانسازی پوست موثر واقع شوند؟

تزریق بوتاکسمکانیزم عملکرد بوتاکس در بدن 

در مقالات مرتبط نیز اشاره کردیم که بوتاکس نوعی سم تولید شده از باکتری بوتولینوم است. این سم اگر به شکل خوراکی مصرف شود می تواند اثرات جبران ناپذیری را در بدن ایجاد کند که مسمومیت شدید یکی از آن ها است. با این وجود استفاد تزریقی آن نتیجه ای شفا بخش دارد. این ماده با مسدود کردن مسیر انتقال پیام های عصبی مانع از حرکت عضلات می شود از این رو در از بین بردن چین چروک های صورت موثر است. به عبارت دیگر قبل از تزیق این ماده در زمان خندیدن و یا اخم کردن و هر نوع حرکتی در صورت شاهد چین خوردگی های ریز و درشت پوست هستیم، اما پس از تزریق به علت فلج شدن عضلات محل مورد نظر این چین خوردگی ها نمایان نمی شود.

انواع بوتاکس و مواد تشکیل دهنده آن 

برخی از افراد مایل هستند که تغییرات ایجاد شده توسط تزریق بوتاکس برای همیشه در چهره آن ها باقی بماند از این جهت به دنبال تزریق دائمی بوتاکس هستند. اما بوتاکس موقت برای افرادی مناسب است که می خواهند این تغییرات پس از بازه زمانی مشخص از بین برود. مزیتی که بوتاکس موقت دارد این است که اگر فردی از ناحیه و میزان تزریق بوتاکس ناراضی باشد پس از مدتی با از بین رفتن تاثیر بوتاکس به چهره قبل خود باز می گردد.

بوتاکس از نظر ساختار و ترکیبات دارای انواع مختلفی است. نوع بوتاکس و نام تجاری آن معرف میزان مرغوبیت آن است. بنابراین قبل از انجام این عمل به خوبی درباره انواع بوتاکس و بهترین نوع بوتاکس تحقیق کنید. در حال حاضر  کلینیک اکسیر از بهترین مواد برای تزریق بوتاکس استفاده می کند که عبارت اند از:

 • دیسپورت (England)
 • زئومین (Germany)
 • نورونوکس (Korea)
 • مصپورت (Iran)

نحوه تزریق بوتاکس نحوه تزریق بوتاکس 

برای تزریق بوتاکس ابتدا محل مورد نظر توسط پزشک مشخص و ضد عفونی می شود، سپس از طریق سرنگ مخصوص ماده بوتاکس به لایه زیرین پوست تزریق می شود. این عمل کمتر از ۱ الی ۲ دقیقه طول می کشد که با کمترین میزان درد همراه است. با این وجود برای برخی افرادی که آستانه درد پایین تری دارند ممکن است از مواد بی حس کننده نیز استفاده شود. این ماده به ریشه های عصبی تزریق شده تا مانع از واکنش عضلات و ماهیچه ها به حرکت شود. به خاطر داشته باشید که نوع تزریق بوتاکس باید به گونه ای باشد تا در نواحی کناری پخش نشود و این موضوع به مهارت و تبحر پزشک بستگی دارد.

میزان ماندگاری بوتاکس 

ماندگاری بوتاکس به ناحیه تزریق شده و میزان مواد بستگی دارد، البته که مرغوبیت ماده بوتاکس نیز در ماندگاری آن موثر است . اما به طور کلی پس از تزریق ۲ تا ۳ هفته زمان لازم است تا بوتاکس تاثیر خود را گذارد. پس از آن ۳ الی ۶ ماه ماندگاری دارد. با این وجود این بازه زمانی در پوست های مختلف متفاوت است.

لازم به ذکر است تعداد جلسات تزریق نیز تاثیر مستقیمی بر ماندگاری اثر بوتاکس دارد. عموما متخصصین ۳ الی ۴ جلسه را برای اثبات اثر توصیه می کنند.

مزایا و معایب تزریق بوتاکسمزایا و معایب تزریق بوتاکس 

همانطور که اشاره شد از بوتاکس برای جوانسازی چهره استفاده می شود. البته که این ماده برای برخی بیماری ها نیز خاصیت درمانی دارد؛ مانند درمان میگرن با بوتاکس. بوتاکس برای از بین بردن خط خنده، خط اخم ، چین پیشانی و چین دور چشم مورد استفاده قرا می گیرد.

با این حال اگر این روش زیبایی بخش به دست پزشک کم تجربه و در مکان غیر بهداشتی صورت گیرد، می تواند عوارضی را نیز در پی داشته باشد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد
 • بروز ورم و کبودی
 • بروز سردرد
 • افتادگی پلک ها
 • خشکی و کشیدن شدن چشم
 • نامتقارن شدن اعضای صورت

اما مهمترین عارضه این عمل انتشار مواد بوتاکس به دیگر نقاط صورت و بدن است. در صورتی که با نشانه های زیر مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید:

 • تضعیف عضلات بدن
 • اختلالات تنفسی
 • اختلالات بینایی
 • عدم کنترل مثانه
 • اختلال در بلع

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکسمراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس 

قبل از تزریق بوتاکس باید:

 • از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • از مصرف آسپرین و دارو های منعقد کننده خون اجتناب کنید.
 • در صورت مصرف دارویی خاص و یا استفاده از مکمل های غذایی به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از تزریق بوتاکس باید:

 • از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • از ماساژ دادن نواحی تزریق شده بپرهیزید.
 • از استفاده خودسرانه دارو و مسکن ها خودداری کنید.
 • برای التیام کبودی و تورم با توجه به دستور پزشک از کرم های مخصوص استفاده کنید.
 • در صورت بروز علائم و نشانه های ذکر شده به پزشک مراجعه کنید.

هزینه تزریق بوتاکس 

اگر به دنبال یک تغییر سالم هستید سلامت جسمی خود را به بهای هزینه کم نفروشید. با توجه به وجود کلینیک های بسیار در زمینه تزریق ژل و بوتاکس این احتمال وجود دارد که مرکزی با تبلیغ پرداخت هزینه کم شما را برای انجام این کار وسوسه کند. به خاطر داشته باشید که هزینه کم و دور از تصور برای انجام این اعمال زیبایی نشانه ای است تا متوجه شوید مرکز مورد نظر از مواد مرغوب و با کیفیت استفاده نمی کند. بنابراین ممکن است بعد از تزریق با عوارض ناگواری مواجه شوید. کلینیک اکسیر با داشتن تجربه چندین ساله در زمینه اعمال زیبایی به عنوان بهترین مرکز تزریق بوتاکس شناخته می شود که آماده ارائه خدمات زیبایی به شما است.

به خاطر داشته باشید که هزینه بوتاکس بسته به میزان مواد استفاده شده، محل تزریق و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز متغیر است؛ بنابراین می توانید با مراجعه به کلینیک و انجام مشاوره درباره هزینه نیز اطلاعات کسب کنید.

 

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب  و رزرو نوبت  مرکز تخصصی پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.