بوتاکس چیست؟ روشی فوری برای جوانی پوست شما!

بوتاکس یا همان Botox نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده در ماهیچه باعث کاهش فعالیت ماهیچه شده و باعث رفع چین و چروک های روی صورت شما می شود

قبل از هرچیزی بهتر است با بوتاکس بیشتر آشنا شوید. بوتاکس یا همان Botox نام تجاری ماده‌ای بوده که توسط باکتری Clostridium botulinum (کلستریدیوم بوتولینوم) تولید می‌شود. بوتاکس در حقیقت یک روش تزریقی و کم تهاجم است که پزشکان سال‌هاست برای مردم در درمان چین و چروک‌های صورت از آن استفاده می‌کنند. مارک‌های دیگری برای این ماده به نام دیسپورت Dysport و زئومین Xeomin نیز وجود دارد. اما بوتاکس اصطلاحی است که اغلب در بین پزشکان و سایر افراد می‌شنوید زیرا اولین ماده بوتولینوم تزریقی بوده است. 

 

فواید تزریق بوتاکس

نقش تزریق بوتاکس در جوانسازی پوست را نمی‌توان نادیده گرفت هنگامی که شما به دوست خود لبخندی هدیه می‌دهید یا از شدت عصبانیت اخم می‌کنید یا غذا می‌خورید، عضلات صورت‌تان دائماً در حال کار کردن و منقبض شدن هستند. همچنین زمانی که به خواب فرو می‌روند این عضلات در حالت استراحت قرار می‌گیرند.

تعرفه بوتاکس

 آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که در حالت انقباض و استراحت عضلات چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در طی این روند اطراف چشم، گوشه‌های لب، روی پیشانی چین‌ها و خطوطی ریزی به مرور زمان ایجاد می‌شوند. شاید در آغاز، ایجاد این عارضه برای فرد اهمیتی نداشته باشند اما به مرور زمان احساس بدی در یک نفر ایجاد می‌کند. پس از بوجود آمدن، این خطوط روز به روز عمیق‌تر می‌شوند. در این حالت فرد با دیدن خطوط و چین و چروک روی پوست خود احساس پیری می‌کند در نتیجه به دنبال حل این مشکل هستند.

 براساس برخی آمارهای جهانی، تزریق بوتاکس به عنوان یک روش جوانسازی پوست برای بهبود چین و چروک‌ها و پیری زودرس محسوب می‌شود. بوتاکس در علم پزشکی از دیرباز تا به امروز نقش مهمی را ایفا کرده است. اما به طور کلی تنها ۱۵ سال است که از این ماده برای جوانسازی، رفع چین و چروک و همچنین جوانسازی استفاده می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با تزریق بوتاکس و همچنین کاربردها، عوارض و… آشنا کنیم. ما را در این مقاله همراهی کنید. 

کاربرد بوتاکس

کاربردهای بوتاکس چیست؟

اکثریت ما انسان‌ها با شنیدن نام بوتاکس، معمولاً تاثیرات جوانسازی آن در ذهنمان تداعی می‌شود و در حقیقت بیشتر از هرچیزی به جنبه‌های زیبایی آن توجه می‌کنیم. حقیقت هم همین است و بسیاری از پزشکان نیز از روش تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک پوست و جوانسازی استفاده می‌کنند. اما همانطور که در بالاتر نیز گفته شد تزریق بوتاکس از دیرباز تا به امروز حدود ۵۰ سال پیش در علم پزشکی نقش مهمی داشته است. برخی از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • جوانسازی و رفع چین و چروک صورت
 • درمان لبخند لثه ای
 • لیفت ابرو
 • درمان تعریق شدید زیربغل (هیپرهیدروزیس)
 • درمان دیستونی دهانه رحم (دیستونی دهانه رحم یک اختلال عصبی است که باعث اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می‌شود.)
 • درمان پلک‌زدن‌هایی که نمی‌توانید آن را کنترل کنید. (بلفارواسپاسم)
 • درمان میگرن مزمن
 • درمان مثانه بیش‌فعال

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که بوتاکس چگونه کار می‌کند؟ یا فرآیند آن پس از تزریق در بدن به چه شکل است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بوتاکس معمولاً سیگنال‌های اعصاب به ماهیچه‌ها را مسدود می‌کند. بعد از تزریق بوتاکس عضله نمی‌تواند مانند قبل به راحتی منقبض شود که همین باعث از بین رفتن چین و چروک پوست و سفت شدن آن می‌شود. تزریق بوتاکس معمولاً در خطوط پیشانی، پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت تزریق بوتاکس به چین و چروک‌های ناشی از آسیب خورشید یا جاذبه کمک چندانی نخواهد کرد.  

 

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس فقط چند دقیقه طول می‌کشد. انجام بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد اما بهتر است نواحی که قصد تزریق بوتاکس به آن را داریم، بی‌حس شود. متخصص برای تزریق بوتاکس به عضلات خاص از یک سوزن کوچک استفاده می‌کند. ناراحتی و درد ناشی از تزریق بوتاکس بسیار جزئی است. تزریق بوتاکس به طور کلی بین ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا تاثیر کامل داشته باشد. قبل از انجام و پس از تزریق بوتاکس باید به برخی نکات توجه کنید که ما در ادامه به هر یک از آنها اشاره کرده‌ایم. 

 

کارهایی که قبل از انجام بوتاکس باید انجام داد:

برای اینکه از تزریق بوتاکس بهترین نتیجه را دریافت کنید باید حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. همچنین بهتر است دو هفته قبل از درمان مصرف آسپرین و همچنین داروهای ضدالتهابی را متوقف کنید. این کار باعث می‌شود پس از تزریق بوتاکس کمترین کبودی را احساس کنید. 

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

کارهایی که پس از انجام بوتاکس باید انجام دهید:

بعد از تزریق بوتاکس نیاز به استراحت نیست و فرد به راحتی می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد. اما باید به چند نکته پس از تزریق توجه کنید. به مدت ۲۴ ساعت از مالیدن محل تزریق خودداری کنید تا بوتاکس را در ناحیه دیگری پخش نکنید. شاید پس از تزریق بوتاکس پزشک متخصص از شما بخواهد در حالت ایستاده کارهای خود را انجام دهید و حال در هنگام دراز کشیدن نیز صاف بخوابید. در این روز کلیه فعالیت‌های روزانه و معمولی خود را می‌توانید به راحتی انجام دهید و تنها باید از ورزش کردن فاکتور بگیرید. 

 

عوارض بوتاکس چیست؟

خوب ما تا به اینجای مقاله درباره کاربردها و به اصطلاح مزایای تزریق بوتاکس صحبت کردیم اما آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟ این سوال بسیاری از افرادی است که برای تزریق بوتاکس دل به شک هستند. اگر شما هم با این چالش روبرو هستید و تا به امروز به دلیل عوارض بوتاکس تصمیم به انجام آن نگرفته‌اید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. 

همانطور که در بالاتر ذکر شد، تزریق بوتاکس یک روش غیرتهاجمی است که عوارض دائمی ندارد و تنها عوارض جانبی موقتی روی پوست خواهد داشت.

 

برخی از این عوارض جانبی موقتی عبارتند از:

 • کبودی: یکی از شایع‌ترین عارضه تزریق بوتاکس کبودی محل تزریق است. این عارضه به صورت موقتی بود و با پس از چند روز یا حتی چند ساعت به طور کامل از روی پوست از بین می‌رود.
 • سردرد: سردرد پس از تزریق بوتاکس یک عارضه کاملاً نادر است و شاید در برخی از افراد رخ بدهد. اما این عارضه نیز موقتی است و در ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق به طور کامل از بین می‌رود. 
 • افتادگی پلک: این عارضه نیز در درصد بسیار کمی از افراد رخ می‌دهد و معمولاً در عرض ۳ هفته از بین می‌رود و کاملاً موقتی است. افتادگی پلک معمولاً در اثر مالش جای بوتاکس اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که می‌گویند جای بوتاکس را به هیچ عنوان ماساژ ندهید. 
 • لبخند کج یا آب دهان، خشکی چشم یا ریزش اشک شدید: این عارضه در بین افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند نادر است. اما هنگامی که با این عارضه روبرو شدید نگران نباشد زیرا موقتی بوده و پس از مدتی از بین خواهد رفت.
 • درد خفیف یا تورم در اطراف محل تزریق: ممکن است پس از تزریق بوتاکس فرد در ناحیه تزریق احساس تورم، درد خفیف یا سوزش کند. این عارضه در بین افراد شایع اما موقتی است.
 • علائمی شبیه آنفولانزا یا احساس ناخوشی عمومی: این عارضه در برخی افراد شایع است و شاید فرد پس از تزریق احساس سرماخوردگی، آنفولانزا یا بی‌حالی داشته باشد. در این مورد نیز علائم به صورت موقتی است و پس از مدتی این مشکل حل خواهد شد. 
 • ضعف در عضلات مجاور: بسیاری از افراد هنگامی که بوتاکس تزریق می‌کنند در عضلات مجاور خود احساس ضعف می‌کنند. در این شرایط نیازی به ترس نیست زیرا پس از گذشت چند روز این عارضه نیز از بین خواهد رفت

عوامل مهم در ماندگاری بوتاکس

اثرات تزریق بوتاکس تا چه حد ماندگاری دارد؟

بسیاری از افرادی که قصد تزریق بوتاکس می‌گیرند این سوال در ذهنشان وجود دارد که اثرات تزریق بوتاکس تا چه حد ماندگاری دارد؟ آیا اثرات آن همیشگی است یا پس از مدتی باید آن را مجدداً تزریق کرد؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم اثرات بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. پس از گذشت این زمان با بازگشت آهسته عضله، خطوط و چین و چروک روبرو خواهیم بود. با ظاهر شدن این چین و چروک‌ها و خطوط فرد مجبور به درمان دوباره می‌شود. بنابراین اگر تزریق بوتاکس تنها برای یک بار نیست و شما هر ۳ تا ۶ ماه باید مجدداً آن را به عضلات صورت و غیره تزریق نمایید. 

 

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

ترس از درد تزریق بوتاکس، عاملیست که بسیاری از افراد را از تزریق پشیمان می‌کند اما آیا واقعاً تزریق بوتاکس درد دارد؟ در پاسخ به این سوال نمی‌توان به جرات بیان کرد که تزریق بوتاکس درد ندارد اما می‌توان گفت درد ناشی از تزریق بوتاکس کاملاً جزئی است. فرد تنها ورود سوزن‌های بسیار نازک به پوست را احساس می‌کند. این تنها دردیست که شامل حین انجام بوتاکس احساس خواهید کرد. به طور کلی اثر بوتاکس طی سه تا هفت روز خودش را نشان می‌دهد. در برخی افراد ممکن است این زمان بیشتر و دو هفته نیز باشد. دو هفته پس از تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا ممکن است در برخی نواحی نیاز به تزریق مجدد و ترمیم باشد.

 

چه کسانی کاندیدای تزریق بوتاکس هستند؟

به طور کلی می‌توان گفت هر انسانی که به دنبال زیبایی، جوان‌تر شدن و کاهش چین و چروک در پوست است کاندیدای تزریق بوتاکس خواهد بود. تزریق بوتاکس به افراد کمک می‌کند تا در هنگام خندیدن و یا اخم کردن، ذره‌ای از چین و چروک را روی پوست صورت خود احساس نکنند. اما آیا افرادی هم هستند که کاندیدای تزریق بوتاکس نباشند؟ در پاسخ باید بگوییم بله. آنها چه کسانی هستند؟ برای پاسخ این سوال ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

چه افرادی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند؟

برخی از افراد با وجود اینکه دوستداران زیبایی هستند اما کاندیدای تزریق بوتاکس نیستند. در این افراد یا هنوز زمانش فرا نرسیده است یا در شرایط خاصی هستند که پس از آن می‌توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند. افراد با ویژگی‌های زیر نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند.

 • سن زیر ۱۸ سال
 • بانوان باردار
 • خانم‌های شیرده
 • افرادی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند و یا بیماری عصبی دارند.
 • برای برخی افراد تزریق بوتاکس، چین و چروک‌ها را از بین نمی‌رود. به همین دلیل قبل از انجام بوتاکس حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید. 

 

سن مناسب تزریق بوتاکس چه زمانی است؟

بوتاکس برای سنین بالاتر از ۱۸ سالگی مناسب و مورد تایید FDA است. بسیاری از افراد معمولاً سن مناسب تزریق بوتاکس را سی سالگی می‌دانند. برخی دیگر معتقدند که سن سی‌ سالگی برای انجام بوتاکس زود است و آن را در نیمه‌ی دوم زندگی خود انجام خواهند داد. اما بهترین زمان تزریق بوتاکس صورت چه زمانی است؟ در پاسخ به این سوال قطعی نمی‌توان سن خاصی را مشخص کرد. زیرا بهترین زمان تزریق بوتاکس برای افراد معمولاً مختلف است و به برخی عوامل مانند عضلات صورت، میمیک قوی، ژنتیک و… بستگی دارد. اما در حالت کلی بهترین زمان تزریق بوتاکس در افراد زمانی است که هنوز چروک عمیق زیادی ندارند.

 

بهترین مارک بوتاکس چیست؟ 

حال که تصمیم به انجام بوتاکس گرفتید شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که بهترین مارک بوتاکس برای تزریق کدارم است؟ بهترین مارک‌های بوتاکس شامل Xeomin، Dysport و Jeuveau هستند که در دسته‌ی شل‌کننده‌های چین و چروک قرار می‌گیرند. نکته مهم در اینجا این است که برند Juvederm یک فیلر پوستی تزریقی بر پایه هیالورونیک اسید است.

نقاط تزریق بوتاکس

نقاط تزریق بوتاکس صورت:

به طور کلی هنگامی که بوتاکس به نواحی صورت تزریق می‌شود سیگنال عصب به عضلات مورد نظر را مسدود می‌کند. به گونه‌ای که در طی فرآیند تزریق بوتاکس صورت، عضله دیگر توانایی ایجاد پالس از عصب به عضله را نخواهد داشت. همین امر موجب می‌شود تا چین و چروک‌های به گونه‌ای شل شوند و دیگر انقباض در آنها رخ نمی‌دهد. در این حالت جوانسازی صورت خواهد گرفت.  ماده بوتولینوم عضلات زیر پوستی را تقریباً فلج می‎کند. در پی این اتفاق صاف شدن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌تر اتفاق خواهد افتاد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، یکی از روش‌های کارآمد در صاف کردن پوست از چین و چروک و خطوط ریز، تزریق ماده بوتولینوم به عضلات زیرپوستی است.

 

به طور کلی نواحی تزریق بوتاکس صورت موارد زیر هستند:

 • خطوط پیشانی
 • خط بین دو ابرو
 • خطوط روی گردن
 • خطوط ریز دور چشم، بینی و چانه
 • لب

سوالات متداول

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که شما را با بوتاکس، نحوه‌ی تزریق بوتاکس، عملکرد آن و همچنین مزایا و معایبش اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. تزریق بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست‌‌ها یا زیر بغل نیز استفاده می‌‌شود. بوتاکس در درمان برخی از بیماری‌ها مانند لوچی، بلفارواسپاسم  میگرن مزمن نیز کاربرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تزریق بوتاکس وارد بخش سوالات متدوال شوید

 

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب  و رزرو نوبت در بهترین کلینیک زیبایی در تهران همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

منبع:

webmd.com

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *