جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یک روش منحصر به فرد است. این عمل می‌تواند به صورت موثری بر ظاهر چشمان شما تاثیر بگذارد و می‌تواند افتادگی ناشی از چشم را که در اثر بالا رفتن سن همگی با آن روبرو هستیم را حل کند. این عمل را می‌توان برروی هر دو پلک پایینی و بالایی چشم و یا حتی تنها یکی از آن ها انجام داد. بلفاروپلاستی جراحی است که هم جهت زیباسازی و هم در درمان مشکلات عملکردی پلک می‌توان از آن بهره گرفت. در این مقاله همراه ما باشید چرا که می‌خواهیم در مورد جنبه‌های مختلف عمل جراحی پلک صحبت کنیم. در مقاله شما از با کاربردها، هزینه‌ها و عوارض جانبی بلفاروپلاستی آشنا خواهید شد.

 

عمل پلک یا بلفاروپلاستی

به گفته بسیاری، چشم‌ها پنجره‌ای به روح انسان می‌باشند. به همین دلیل است که زیبایی چشم‌ها بسیار حائز اهمیت است. با وجود افزایش سن بسیاری از افراد دچار افتادگی پلک می‌شوند. این امر باعث می‌شود چشم‌های شما ریز بنظر برسد و دیگر درخشش قبل را نداشته باشد. هنگامی که به چهره یک فرد می‌نگریم، اولین چیزی در چهره‌اش نظر شما را جلب می‌کند چشمان او است. احتمالا شما با گذر زمان، زیبایی چشمان شهلای خود را از دست می‌دهید. اما باید بگویم نگران نباشید. روش بلفاروپلاستی یا جراحی چشم راه حل این مشکل است. با این روش شما می‌توانید زیبایی چشمان خود را دوباره بدست بیاورید.

جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

یکی از دلایل نیاز به جراجی پلک یا بلفاروپلاستی، افتادگی و پوست اضافه پلک‌ها است. شما با استفاده از بلفاروپلاستی می‌توانید پوست نواحی پیرامون چشم خود را سفت و لیفت کنید و ظاهری جذاب‌تر، جوان‌تر و چشمانی درشت‌تر به صورت خود هدیه دهید. گاهی افتادگی پلک در کهنسالی باعث می‌شود فرد نتواند، بینایی کامل داشته باشد. از این رو از روش بلفاروپلاستی جهت رفع موانع بینایی استفاده می‌کنند. در فرآیند جراحی پلک، پوست اضافی، عضلات و گاهی اوقات بافت چربی از نواحی پلک بالایی و پایینی برداشته می‌شود. اما در گاهی ممکن است نیاز به برداشت چربی نباشد و گاهی اوقات فقط پوست اضافی پلک برداشته شود.

گاهی اوقات بلفاروپلاستی پلک بالا که گاها به آن لیفت پلک هم می‌گویند با جراحی رفع افتادگی پلک (جراحی پتوز) اشتباه گرفته می‌شود. این دو با یکدیگر متفاوت است. جراحی پتوز زمانی صورت می‌گیرد که عضلات و تاندون های پلک بالا که مسئول بالا نگه داشتن پلک هستند، سفت و مشکل ساز می‌شوند. از این رو برای رفع این مشکل از جراحی رفع افتادگی پلک استفاده می‌شود. اما از روش بلفاروپلاستی زمانی استفاده می‌شود که پوست اضافی باعث افتادگی و سنگینی پلک ها می‌شود. این دو جراحی باهم متفاوت اند اما هر دو می‌توانند افتادگی پلک را برطرف کنند.

انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی زیبایی:

بلفاروپلاستی زیبایی می‌تواند از نظر پزشکی برای چشمان شما ضروری نباشد و فقط بلفاروپلاستی زیبایی زمانی انجام می‌شود که موجب زیبایی و جوانی صورت شود. متاسفانه پلک بالایی و پایینی همه انسان‌ها در اثر افزایش سن و جمع شدن چربی، پف کرده و متورم می‌شود به همین خاطر دچار افتادگی می‌شود. همین فرآیند باعث می‌شود که پلک‌های شما متورم و افتاده شود. در سن میانسالی و کهنسالی به مرور زمان پوست پلک شما شل، عضلاتش ضعیف می‌شود و همچنین بالشتک‌های چربی در چشم به مرور زمان متورم شده و بیشتر به چشم می‌آیند. این امر موجب می‌شود چشمان شما نسبت به دوران جوانی ریزتر و خسته تر به نظر برسد. همین موضوع باعث می‌شود شما با مراجعه به پزشک، بتوانید جراحی زیبایی پلک خود را انجام دهید. جراحان پلاستیک، متخصصان گوش و حلق و بینی میتوانند این جراحی را انجام دهند.

 

بلفاروپلاستی درمانی:

بلفاروپلاستی درمانی، جز آن دسته از جراحی‌های پلک است که باعث می‌شود مشکلات پلکی و مسائل ساختاری چشم برطرف شود بلفاروپلاستی درمانی، جز آن دسته از درمان های ضروری برای حل مشکلات است.

همان‌گونه که در بالا ذکر کردیم، ممکن است در میانسالی افتادگی پوست پلک آن قدر زیاد باشد که بینایی فرد را تحت الشعاع قرار دهد. از این رو دید فرد مختل می‌شود. هم‌چنین با افتادگی بیش از حد، ممکن است فرد نتواند از عینک و لنز طبی استفاده کند. به همین دلیل روش جراحی پلک پیشنهاد می‌شود. با افتادگی بیش از حد پلک در سنین خیلی بالا، فرد گاها مجبور است پلک را توسط عضلات پیشانی بالا نگه دارد که بسیار رنج‌آور است. پزشکان در این مورد نیز با استفاده از روش بلفاروپلاستی، درمان را شروع می کند. همانند بلفاروپلاستی زیبایی، جراحی درمانی پلک هم می‌تواند توسط متخصصان چشم، جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی انجام شود.

کاربردهای بلفاروپلاستی

کاربردهای بلفاروپلاستی:

 • بلفاروپلاستی، افتادگی و شلی پوست پلک بالا که باعث چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحانی سطحی پلک را با مشکل مواجه کند، می‌تواند درمان کند.
 • درمان افتادگی بیش از حد پوست پلک در کهنسالی و میانسالی باعث اختلال در بینایی می‌شود.
 • درمان پف و تورم پلک‌ها
 • درمان و از بین بردن پف و تورم زیر چشم
 • درشت کردن چشم
 • درمان افتادگی پلک پایینی که سبب می‌شود سفیدی چشم شما در زیر قرنیه بیشتر دیده شود.
 • برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک های ظریف پلک پایینی که در سن بالا اتفاق می‌افتد.

 

بلفاروپلاستی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

این روش درمانی و زیبایی را نمی‌توان برای افراد خاصی توصیه کرد. افرادی که قصد درمان و زیبایی دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند.

در حالت کلی اگر پوست اطراف چشم‌هایتان متورم و افتاده به نظر می‌رسد، انتخاب خوبی برای جوانسازی صورت شما روش بلفاروپلاستی چشم است. اگر چشم پف کرده دارید می‌توانید از این روش نیز استفاده کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که برخی از پف‌های چشم ناشی از آلرژی است و گاها با رعایت برخی موارد این پف از چشم می‌رود. پس قبل از اقدام توجه کنید که پف چشمان شما ناشی از پیری و افزایش سن باشد.

اگر شرایط شما برای انجام جراحی بلفاروپلاستی مساعد باشد. باید انتظارات صحیحی از این عمل جراحی داشته باشد. مانند همه روش‌های زیبایی و جوانسازی، این جراحی می‌تواند بر جوان‌تر شدن، زیباتر شدن چشمان شما بسیار موثر باشد و همچنین می‌تواند در بهبودی نواقص چشم بسیار کارآمد باشد.

این نکته را فراموش نکنید که این روش، تنها یک جراحی است نه اکسیر جوانی از این رو نمی‌توان از نام آن را اکسیر جوانی نامید. به همین دلیل با روش بلفاروپلاستی روند پیری شما در ناحیه چشمان از بین نمی‌رود. از این رو ممکن است شما بعد از چند سال مجدد مجبور به انجام بلفاروپلاستی مجدد باشید. اگر بخواهم به طور خلاصه بیان کنم، اگر شما از وضعیت عمومی و سلامت خوبی برخوردار باشید و مطابق با دستورات و مراقبت‌های بعد از عمل پزشک پیش بروید، نتایج حاصل از این عمل می‌تواند تا بیش از ۱۵ سال برای شما ماندگار باشد.

 

انواع تکنیک‌های جراحی پلک یا بلفاروپلاستی:

جراحی پلک که به عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می‌شود. با تکنیک‌های مختلفی بر روی چشم شما و نسبت به نوع افتادگی و مشکلات شما انتخاب و توسط پزشک انجام می‌شود.

این تکنیک‌ها عبارتند از:

 • جراحی پلک بالا: بر روی پلک بالا به منظور برداشتن پوست افتاده، چربی اضافه، و چین و چروک صورت می‌گیرد.
 • جراحی پلک پایین: بر روی پلک پایین به منظوربرداشتن پف و چین و چروکزیر چشم صورت می‌گیرد.
 • جراحی هر دو پلک بالایی و پایینی چشم: هنگامی که جراحی پلک بر روی هر دو پلک انجام می‌شود، بلفاروپلاستی ترکیبی بالا و پایین نام می‌گیرد.

 

مزیت بلفاروپلاستی چشم:

بلفاروپلاستی مزیت‌های درمانی، روانی و زیبایی بسیار زیادی را به همراه خود دارد. برخی از این مزایا در زیر به اختصار آورده شده است:

مزایای بلفاروپلاستی

 • بلفاروپلاستی چشمان شما را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند.
 • باعث می‌شود بانوان حتی بدون هیچ آرایشی ظاهری شاداب‌تر را تجربه کنند و احساس جوانی بیشتری به آن‌ها دست می‌دهد. در نتیجه این امر بر روی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است.
 • بینایی که بر اثر افتادگی پلک از بین رفته باشد مجددا به چشمان شما باز می‌گرداند.
 • اعتماد به نفس را در افراد بیشتر از قبل می‌کند و باعث می‌شود کیفیت زندگی بهبود پیدا کند.

 

عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی:

همان‌گونه که بارها شنیده‌اید هیچ جراحی بدون عوارض جانبی نخواهد بود. همه جراحی‌ها در کنار مزایایی که دارند، عوارضی را نیز دارا هستند که عبارت است از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • جای زخم به صورت اکتروپیون و اینترپیون
 • در موارد بسیاری نادری ممکن است به بینایی آسیب بزند.

اما باید این نکته را در اینجا بیان کنم که:

انتخاب درست بیماران، برنامه ریزی دقیق، انجام دادن عمل توسط شخص مجرب و خبره، عوامل مهمی در عمل جراحی پلک می‌باشند. همه‌ی این مراحل برای جلوگیری از عوارض مهم می‌باشند. پس برای انجام این کار بهتر است بهترین پزشک و کیلنیک زیبایی را برای خود انتخاب کنید.

پاسخ به سوالات متداول شما

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب  و رزرو نوبت  مرکز تخصصی پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

 ۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *